Botanická zahrada: Druhé zastavení Vonné stezky otevřeno

V sobotu 23.6. se v severní části venkovní expozice uskutečnilo otevření druhého zastavení Vonné stezky - Rozárium věnované růžím. Představena byla vonná skulptura s poupaty ukrývajícími vonné silice.

Růže, rostlina s krásnými a vonnými květy, je právem považována za královnu květin. V Evropě byla pěstována již od dob antických, přičemž první růžové zahrady – rosaria - vznikaly ve starověkém Římě. Naše malé rozárium je zatím velmi mladé. Vybíráme do něj převážně výrazně vonící druhy, křížence a kultivary růží. Vůně růží je překvapivě rozmanitá, o čemž se však v zahradách přesvědčíte jen po omezenou část roku.

Představujeme Vám vonnou skulpturu ve tvaru stylizovaného růžového keře, v jehož květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin vůní růže připomínající. Potěšte se spanilou vůní růže po celou zahradní sezónu.

Vonná legenda - co ve skulptuře naleznete?

  • Růže damašská z Turecka (Rosa x damascena)
  • Růže bílá z Bulharska (Rosa x alba)
  • Růže damašská otto z Bulharska (Rosa x damascena)
  • Růže damašská absolue z Francie (Rosa x damascena)
  • Pelargonie vonná, geranium růžové (Pelargonium graveolens)
  • Voňatka Martinova, palmarosa (Cymbopogon martini)
  • Dalbergie šišam, růžové dřevo (Dalbergia sissoo)
  • Vonná stezka propojuje areál celé zahrady a všemi smysly přibližuje fascinující svět aromatických rostlin. Je společným projektem Botanické zahrady hl. m. Prahy a Petry Hlavaté.

Autorem vonné skulptury je měditepec a grafik Vojtěch Jirásko. Akvarely růží vytvořila akademická malířka Adriana Skálová.

Botanická zahrada hlavního města Prahy prosí návštěvníky, aby nemanipulovali s květy na skulptuře. Stačí přiložit pouze nos!

botanicka vonne stezky2

Na fotografiích zleva: Klára Lorencová - spoluautorka projektu Vonné stezky, Petra Hlavatá - spoluautorka projektu Vonné stezky, Jiří Žlebčík - popularizátor botaniky a zahradnictví, náš přední odborník na růže

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom