Botanická zahrada otevře v pořadí druhé zastavení Vonné stezky – Rozárium

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. A právě jim je věnováno druhé zastavení unikátní Vonné stezky, které se slavnostně otevře v sobotu 23. června od 14.00 do 19.00 hodin v Rozáriu v severní části areálu trojské botanické zahrady. Přijďte se seznámit s tajemstvím těchto královen květin. Chybět nebude bohatý doprovodný program pro celou rodinu, jehož součástí je odhalení vonné skulptury, tematické povídání o historii, pěstování a použití růží, kvíz o ceny, aranžování růží i aromabar. Růže si můžete na místě také zakoupit a s jejich pěstováním poradí zástupci Rosa klubu České republiky. Využijte příležitost užít si botanickou zahradu doslova všemi smysly.

Botanickou zahradou hl. m. Prahy návštěvníky nově provede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice zahrady.

 „Unikátních vonných stanovišť plánujeme v průběhu několika let vytvořit celkem sedm. Koncem ledna tohoto roku jsme slavnostně otevřeli první zastavení Vonné stezky ve skleníku Fata Morgana a nyní otevíráme druhé, tentokrát věnované růžím u našeho Rozária,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Projekt Vonná stezka vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Růže doprovázejí člověka odnepaměti a kromě krásných květů jsou také zdrojem vonných silic tvořících základ mnoha parfémů a uplatňujících se při výrobě kosmetiky. Součástí slavnostního otevření druhého vonného zastavení je i představení vonné skulptury ve tvaru stylizovaného růžového keře, jejímž autorem je měditepec a grafik Vojtěch Jirásko. V jednotlivých květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin, jež vůní růže připomínají. Potěšte se touto spanilou květinou po celou zahradní sezonu.

„Růže jsou domácí na celé severní polokouli. Botanici se neshodnou na přesném čísle, ale uvádí se, že na celém světě bylo popsáno 100 až 300 botanických druhů růží, přičemž u nás je původních asi 17 druhů a kříženců. Těžištěm rozšíření rodu je oblast Středomoří, Malé Asie a Číny,“ uvedla  kurátorka sbírky užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy Klára Lorencová.

Program akce:

14.00   Slavnostní odhalení vonné skulptury

14.30   Aranžování s růžemi – ukázka floristické práce (Michal Klapka)

15.00   Aromabar (Petra Hlavatá)

16.00   Na růžích ustláno – Růže v životě našich předků (provázení s kurátorkami K. Lorencovou a J. Skružnou)

17.00   Aromabar (Petra Hlavatá)

Dále se můžete těšit na dílničku pro děti, speciální kvíz, pěstitelskou poradnu a mnoho dalšího.

 

Doprovodný program

V sobotu 23. června bude po celý den k dispozici pěstitelská poradna Rosa klubu České republiky. Růže si budete moci také zakoupit. Vybírat můžete z široké nabídky růží
z předních růžových školek. Vyzkoušíte si i růžovou kosmetiku a ochutnáte růžová vína z nabídky naší vinice
sv. Kláry. Chybět nebude ani občerstvení. Vyplněním růžového kvízu se také můžete zařadit do slosování
o unikátní parfém Fata Morgana No. 1.

Rozárium najdete v severní části botanické zahrady nedaleko expozice kosatců a denivek. Přičichněte si k růžím v našem malém Rozáriu a všimněte si, jak bohatá je škála jejich vůní.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

                                                                  

Kalendář akcí červen – červenec 2018

Muzejní noc

9. 6.

19.00–1.00

Fata Morgana, vinice sv. Kláry

V rámci programu Muzejní noci si můžete zdarma prohlédnout skleník Fata Morgana a posedět u sklenky dobrého vína ve viničním domku na vinici sv. Kláry.

Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené.

Pražské vinice
9. – 10. 6.

Po celý víkend budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína. V sobotu začínají v 13.00, 15.00 a 17.00 hodin, v neděli v 13.00 a 15.00 hodin. Prohlídky
je nutné předem rezervovat přes formulář na webu www.botanicka.cz.

Malování s Lucií Crocro

9. 6., 14. 7., 11. 8.

soboty, 14.00–17.00

Ornamentální zahrada

Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé. Rezervace nutná na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hudební toulky

10. 6. – 23. 9.

každou neděli od 17.00

Venkovní expozice

Klasická hudba pod širým nebem překvapí novými prožitky.

Workshop Zahrada vůní

10. 6., 15. 7., 12. 8.

neděle, 13.00–17.00

Ornamentální zahrada

Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici. Rezervace nutná: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Piknik v botanické – pochod Klubu českých turistů

10. 6.

Stráň, Ornamentální zahrada

Cílem každoročního pochodu, který vede přes celou Prahu, bude opět botanická zahrada. Návštěvníky čeká piknik, zábava a dobré jídlo.

Procházky zahradou s odborníkem

vybrané soboty, 14.00 a 16.00

Venkovní expozice

16. 6. Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty AS

30. 6. Iveta Bulánková – Denivky, kaly AS

7. 7. Tomáš Vencálek – Hortenzie AS

21. 7. Petr Hanzelka – Letní záhonové trvalky AJ

(Pozn.: AS – sraz u pokladny v ul. K Pazderkám, AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní)

Výstava afrických soch

19. 6. – 30. 9.

Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál

Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky
a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York
a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů. Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:

14. – 15. 7. African food festival, 4. – 5. 8. Sochařský workshop

Fotografický kurz s Topi Pigulou

30. 6.

Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.fotofata.cz

African food festival

14. – 15. 7.

10.00–20.00

Venkovní expozice, Stráň

Přijďte do botanické zahrady ochutnat africké speciality. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu afrického kontinentu.

Medový den

21. 7.

13.00–19.00

Venkovní expozice, Stráň, expozice Medonosných rostlin a včel

Ve spolupráci s Vyšehradskými včelaříky, kteří pečují o včely a úly v expozici Medonosných rostlin a včel, jsme pro vás připravili zajímavý program o rostlinách a včelách pro celou rodinu.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než osm desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat

a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable