Do trojské botanické zahrady se vrací výstava bonsají

Po roce se do trojské botanické zahrady opět vrací bonsaje. Již po třinácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Během celé výstavy je připraven doprovodný prodej s tematikou bonsají. K dispozici budou bonsaje, misky, odborná literatura a suiseki. Odborné poradenství poskytne pan Herynek a pan Valuch v zahrádce vedle Japonské zahrady.

 

O víkendech je připraven bohatý doprovodný program včetně přednášek a večerního provázení výstavou bonsají.

Výstava bonsají proběhne pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice

a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.

Sobota 12.5. 2018       Sobota 19.5. 2018  
10  -  18 hod skládání origami (OZ)     10  -  18 hod skládání origami (OZ)
12  -  18 hod cvičení Taiji (OZ)     12  -  18 hod cvičení Taiji (OZ)
10  -  18 hod prodej japonských specialit     10  -  18 hod prodej japonských specialit
14; 16 hod komentovaná prohlídka  (JZ)     14; 16 hod komentovaná prohlídka  (JZ)
10  -  16 hod  dílna výroby štětců z bambusu a psaní japonské kaligrafie (Hamuri Yamada) (BL)      14 hod  ukázka japonského šermu a šurikendžucu (JZ)
17 hod Divadlo kjógenu Brno (OZ) -Papouškování (Kučimane, komedie)     16  hod Svátek syté zeleně "AOI MATSURI" (Robin Heřman)(VS)
21 hod večerní komentovaná procházka (JZ)     21 hod večerní komentovaná procházka (JZ)
           
Neděle 13.5.2018       Neděle 20.5.2018  
10  -  18 hod skládání origami (OZ)     10  -  18 hod skládání origami (OZ)
12  -  18 hod cvičení Taiji (OZ)     12  -  18 hod cvičení Taiji (OZ)
10  -  18 hod prodej japonských specialit     10  -  18 hod prodej japonských specialit
14; 16 hod komentovaná prohlídka  (JZ)     14;16 hod komentovaná prohlídka  (JZ)
14 hod čajový obřad (Urasenka ČR)(BL)     13 hod přednáška o Suiseki ( p .Bárta) (VS)
15:30 hod ukázka vazby ikebany (Prague Sogetsu Study Group) (VS)     14 hod  ukázka tvarobání bonsají (Václav Novák) (OZ)
15:30 hod  ukázka tvarování bonsají (L. Slatinka a M. Horský)     15:30 hod Bubny Wadaiko yosa - yosa
17 hod hudební toulky     17 hod hudební toulky  
18 hod

čtení haiku s doprovodem hry na bambusovou flétnu (J. Zeman, doprovodí V. Matoušek) (OZ)

Bunbu rjódó - samurajská cesta meče i poezie . Jakub Zeman představí žánr poezie Haiku s ukázkami ze své nové sbírky 108 Haiku(Nakladatelství Kant,Bušidó). Autor je současně učitelem cesty japonského meče   (4.Dan), kterou vyučuje v dódžó Hakuzan a předvede formy stylů Toyama rjú (kata), Nakagawa rjú (šihógiri) a tamešigiri.

 

Změna programu vyhrazena.

Sobota 12.5. od 17 hodin - představení Divadla kjógen - PAPOUŠKOVÁNÍ

Divadlo kjógen bylo založeno roku 2001, od roku 2005 funguje jako profesionální soubor bez stálé scény. Divadlo vzniklo z podnětu českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího a kjótského mistra tradiční školy Ókura Šigejamy Šimeho. Jde o jediný evropský soubor, který se stabilně věnuje studiu, realizaci a uvádění japonských frašek kjógen ve svém rodném jazyce. Divadlu kjógen byla v roce 2016 divadelním institutem Nogami Noh Theatre Institute při tokijské univerzitě Hósei udělena prestižní cena Saikašó. Jedná se o nejvýznamnější divadelní ocenění v Japonsku. Divadlu kjógen je první nejaponský laureát této ceny za 26 let její historie.

Kjógen (v překladu „bláznivá“ nebo „umně vyšperkovaná slova“) reprezentuje komickou divadelní formu, která se vyvinula, stejně jako divadlo , z původně čínských her sarugaku. Rozkvětu dosáhl tento žánr v polovině 14. století a v nepřerušené tradici je provozován do dnešních dnů.

 Papouškování (Kučimane)

Papouškování je klasickou komedií žánru  kjógen a její vznik je odhadován zhruba do první poloviny 16. století (autor je zde, jako u většiny kjógenů, neznámý). Pán - místní šlechtic - dostane soudek prvotřídního saké a pošle sluhu Tarókadžu, aby mu k pití přivedl společnost. Sluha však díky své neznalosti poměrů ve městě přivede proslulého výtržníka. Pán v obavě, aby návštěvu náhodou ve svém domě nerozhněval, přikáže přihlouplému, ale velice horlivému sluhovi, aby dělal "přesně, co mu řekne". Sluha si však příkaz vyloží po svém, pána začne papouškovat. Hra spadá do třídy nejlehčích kjógenů hiramono, ale její rychlý děj skýtá mnoho příležitostí pro nácvik precizního načasování a přesného nasazování gest.

Překlad z pracovní verze Ondřeje Hýbla kolektivně členové DK, nastudováno během dvoutýdenního workshopu, který v červnu 2004 vedl v Praze Šigejama Šime.

Neděle 19.5. od 14 hodin - ukázka japonského šermu a šurikendžucu

Jakub Zeman (4.dan Toyama ryu) předvede specifický typ japonského šermu iaidó, které je založeno na poražení protivníka rychlým nečekaným tasením. Poté bude možné shlédnout ukázku tamešigiri čili sekání rohoží z rýžové slámy, kterým se prověřuje správné provedení seku. Vystoupení završí šurikendžucu, samurajské umění vrhání čepelí.

VEČERNÍ PROVÁZENÍ VÝSTAVOU BONSAJÍ

V sobotu 12. a 19. 5. ve 21:00 bude probíhat večerní provázení výstavou. Na tyto speciální prohlídky je nutná rezervace předem na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

REZERVACE PŘEDEM NUTNÁ!
Cena za osobu 200 Kč

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable