Seznamte se s Mokřadem v trojské botanické zahradě

Víte, že v trojské botanické zahradě je rašeliniště a jezírko, které spolu tvoří expozici nazvanou Mokřad? Najdete ji jen pár kroků za hlavním vchodem od Bohnic.

Mokřad je zajímavý z několika důvodů. Jedním z nich je určitě to, že jde o jedno z mála míst v Troji, kde mohou žáby na jaře klást svá vajíčka.

Nepropustný močál

Jak již bylo zmíněno, Mokřad tvoří rašeliniště a jezírko. A teď, co si představíte, když se řekne rašeliniště? Většinou asi jakýsi nepropustný močál. Rašelina totiž vzniká na místech bez přístupu vzduchu. U nás jich nejvíce najdete na horách, například Krušných či Jizerských, v Krkonoších, na Šumavě, nebo pak v pánvích – na Třeboňsku či Dokesku.

Rašeliniště trojské botnické zahrady však nebylo vytvořeno samotnou přírodou, ale zásahem člověka. Dno tak tvoří nepropustná fólie, na něm jsou trubky s vyvrtanými otvory pro napouštění vody. Následuje dvaceticentimetrová vrstva drenáže z křemenných valounků, na nich je položená geotextilie a ještě až půlmetrová vrstva rašeliny, do níž kurátoři vysadili mechy se dvěma typy buněk. Zelené zajišťují fotosyntézu, bezbarvé pak zadržují vodu.

botanicka mokrady 2

Vzácné druhy rostlin

Objevovat tu můžete různé vzácné rostliny. Nejzajímavější jsou zřejmě masožravky, jejichž život je na tento biotop vázán a některé druhy se jen obtížně pěstují v „nepřirozených" podmínkách. Najdete jich tu hned několik. Například špirlice nebo mucholapku podivnou, která jako jediná suchozemská masožravka loví drobné živočichy prudkým pohybem pasti.

Vzácná je i bublinatka prostřední, v České republice téměř zanikající druh. Hodně jejich lokalit totiž zaniklo, dochovala se jen na několika místech v jižních Čechách v Třeboňské pánvi. Právě proto lze tuto masožravku nalézt na seznamu kriticky ohrožených druhů.

Pozůstatek z doby ledové a kvetoucí lekníny

Své místo v rašeliništi nalezly i drobné keře, především zástupce vřesovitých rostlin. Zajímavá je například nízká, stálezelená kyhanka sivolistá, jediný druh rodu kyhanka vyskytující se v Evropě a vzácný pozůstatek z doby ledové.

Sousední jezírko je vybudované stejným způsobem jako rašeliniště a na jeho hladině vás jako první zaujmou nádherně kvetoucí lekníny.

botanicka raseliniste


ÚLOHA MOKŘADŮ
 • Mokřady mají velmi důležitou úlohu. Nejenže čistí a doplňují vodu, jsou i jakousi přírodní houbou, která působí proti povodním a suchu.
 • Mokřady jsou rovněž velmi důležité jako úložiště uhlíku.
 • Expozice Mokřad v Botanické zahradě hlavního města Prahy také díky kombinaci jezírka, rašeliniště a nedalekých nízkých vrb, břízy zakrslé nebo borovicím a smrkům tvoří efekt zmenšené přírody.
PRAKTICKÉ INFORMACE
 • Vstupné do venkovních expozic:
  • Dospělí: 100 Kč
  • Děti 3 – 15 let a studenti: 45 Kč
  • Senioři nad 60 let, ZTP: 50 Kč
  • Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti): 250 Kč
 • Otevírací doba:
  • Denně 9:00 – 19:00 hodin
 • Více na www.botanicka.cz

Foto: hev, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom