V botanické zahradě přichází čas "růží bez trní"

Pivoňky jsou – stejně jako růže - považovány za klenoty zahrad. V Botanické zahradě hl. m. Prahy mají svou vlastní expozici, která je mezi návštěvníky velmi oblíbená – Pivoňkovou louku. Právě teď je nejvhodnější čas k její návštěvě.

Expozice vznikala jako samostatný celek v 90. letech minulého století, avšak jednotlivé rostliny byly v zahradě pěstovány ještě o něco dříve. Pivoňková louka byla veřejnosti zpřístupněna roku 2011. Najdete ji nedaleko severního vchodu do zahrady. Expozici po výtvarné stránce dotváří dřevěné tematické prvky autorky Adriany Skálové nesoucí název Čtvero ročních období.

Sbírka dřevitých a bylinných druhů pivoněk, která je zde prezentována, patří k nejrozsáhlejším sbírkám těchto monumentálních trvalek u nás. Vznikla ve spolupráci s Pekingskou botanickou zahradou a firmami Heze Paeony Copany (Čína), Cricket Hill Garden (USA), Wolfgang Linnemann (Německo), Pieter Zwijnenburg (Holandsko), Botanickou zahradou BÚ ČSAV v Průhonicích, Callie´s Beaux Jardins (USA), Kelways (Anglie), Riviéra (Francie).

V současnosti tato unikátní sbírka čítá přes 500 druhů a kultivarů, a řadí se tak k nejlepším evropským kolekcím. Stěžejní částí sbírky bylinných pivoněk je velká skupina kultivarů pivoňky čínské (P. lactiflora) a také odrůdy bylinných pivoněk vzniklé mezidruhovým křížením. Zajímavostí sbírky jsou i meziskupinové (Itoh) hybridy. V kolekci je také rozsáhlá skupina kultivarů pivoňky dřevité (P. × suffruticosa), kultivary pivoňky Lemoineovy (P. × lemoinei) a jsou zde hojně zastoupeny i botanické pivoňky.

botanicka Pivonky 3

Pivoňky (Paeonia) jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae) a jsou v této čeledi jediným rodem. Pivoňky rostou na všech světadílech severní polokoule s centry rozšíření ve Středomoří, na Kavkaze a v Číně. Latinský název pivoněk (Paeonia) pochází z řecké mytologie a jsou pojmenovány po lékaři bohů jménem Paión.


BOTANICKÁ ZAHRADA HL. M. PRAHY

Trojská 800/196, Praha 7

Otevírací doba:

  • Venkovní expozice: denně od 9:00 do 19:00 hodin.

Vstupné do venkovních expozic:

  • Dospělí: 100 Kč
  • Děti 3 – 15 let a studenti: 45 Kč
  • Senioři nad 60 let, ZTP: 50 Kč
  • Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti): 250 Kč

Foto: www.botanicka.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom