Podívejte se na letošní orchideje virtuálně

Nejočekávanější výstavu letošního roku Botanické zahrady hl. m. Prahy – přehlídku orchidejí - uzavřel veřejnosti koronavirus. Prohlédněte si tyto exotické krásky alespoň virtuálně!

 „Výstava orchidejí patří k našim stěžejním akcím, kterou připravuje tým zaměstnanců ve spolupráci s externisty po dobu několika měsíců,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že ji každoročně navštíví tisíce zájemců.

Letos však mimořádná situace udělala zahradě čáru přes rozpočet… Orchideje sice na několik dnů zkrášlily Fata Morganu, obdivovat je však v reálu mohli jen zaměstnanci zahrady. Ti si ale řekli, že by byla škoda tu krásu návštěvníkům nezprostředkovat alespoň virtuálně. A tak z aktuálního ročníku výstavy vznikla videa, která si můžete na facebookovém profilu zahrady prohlédnout z pohodlí domova.

Ekvádorské krásky

Letošní přehlídka orchidejí byla už čtrnáctná v řadě. Skleník stejně jako v předchozích letech opět zaplavily jak vzásné přírodní druhy, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů.

Přední česká floristka Klára Franc Vavříková, která se postarala o originální aranžmá, výstavu stylizovala do atmosféry přírodní krásy jihoamerického Ekvádoru. Právě tenhle rovníkový stát sousedící s Kolumbií a Peru je domovem velkého bohatství rozmanitých orchidejí.

Vystava orchideji Miniatury a giganti Ekvadoryu 2020 14

Co ještě o orchidejích nevíte?

Když budete videa sledovat pozorně, leccos se i dočtete. Kamera totiž zachytila i informační panely, jež vám například přiblíží nejznámější orchideje Ameriky, či se dozvíte, zda může být květenství orchidejí delší než hroznýš, nebo jaké orchideji se říká „vousatý“ střevičník.

Seznámíte se mimo jiné i s druhem, který roste vysoko v Andách a jeho zvláštností je nejkratší a nejpodivnější jméno – Aa. A co myslíte, umí se orchideje tvářit nenápadně? Odpověď na tuhle otázku také dostanete z jednoho ze dvou patnáctiminutových videí provázejících výstavou.

Zajímavostí z říše těchto ekvádorských botanických druhů a hlavně půvab samotných rostlin on-line přenosy nabídnou dostatek. Stačí se jen pohodlně usadit a nechat se unášet…


EXTRÉMNÍ ORCHIDEJE

NEJVĚTŠÍ - Grammatophylum speciosum, největší trs vážil dvě tuny. Mravenci je využívají jako mraveniště.

NEJMENŠÍ - Bulbophyllum minutissimum, pahlízky měří jen tři až čtyři mm. Květ je v porovnání s pahlízkami obří.

NEJVYŠŠÍ - Sobralia altissima, nejvyšší změřený stonek dosáhl 13,4 metru. Orchidej vyšší než dům…

NEJVĚTŠÍ KVĚT - Paphiopedilum sanderianum má korunní lístky protažené do dlouhých cípů, které mohou být až 90 cm dlouhé.

NEJDELŠÍ LISTY - Paraphalaenopsis labukensis, listy připomínající listy cibule dosahují až dvou metrů! Vytváří se jich však jen několik, nejvíce šest.

Videa z letošní výstavy:

KDE KOUPIT ORCHIDEJ?

Obvykle je to možné právě během výstavy v Botanické zahradě hl. m. Prahy, v současné době to můžete zkusit třeba přes www.pokojovky.cz.

Vystava orchideji Miniatury a giganti Ekvadoryu 2020 4

Foto: archiv zahrady 

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom