Zahrada vašima očima

Dvanáct velkoformátových fotografií v těchto dnech zdobí severní část Botanické zahrady hlavního města Prahy. Jde o oceněné snímky ze soutěže Zahrada vašima očima.

Fotosoutěž, kterou trojská botanická zahrada vyhlásila ve spolupráci s firmou ZEISS loni už potřetí. Zapojit se mohl každý, kdo rád v zahradě fotografuje.

Návštěvníci fotili o sto šest

A opravdu bylo z čeho vybírat. Nakonec se porotě sešlo přes 600 snímků všech možných krás, které zahrada v jednotlivých obdobích nabízí. Amaterští fotografové zasílali celkové pohledy, ale i detaily, zaměřovali se na různé prvky i žánry.

Na některých snímcích se vyjímala krajina, jinde zase východ či západ slunce, na dalších fotografiích byla zajímavá hloubka ostrosti, světlo, průhledy nebo makro. Nechyběla ani hra stínů, zvěčněno bylo i mnoho emocí, živočichů, zrcadlení…

Nakonec bylo vybráno dvanáct nejlepších záběrů zachycujících krásu Botanické zahrady hlavního města Prahy. A ty si teď můžete prohlédnout na panelech mezi stromy v severní části zahrady.

Děti se vydovádí na obřích hudebních nástrojích

A pokud s sebou vezmete děti, určitě se také zabaví. Výstava je totiž umístěna poblíž dětského hřiště, přesněji expozice nazvané Les plný zvuků. A jak sám název napovídá, na ticho si tu nikdo nehraje.

Zamuzicírovat si tu malí návštěvníci mohou například na obřím dendrofonu sestaveném ze dřeva různých stromů, masivním kamenném lithofonu, z něhož pomocí oblázků vyloudíte tóny různých výšek. Děti jistě zaujme i dlouhý zvukovod, který je vydlabaný ze smrkového kmene. Tahle „hračička“ vede zvuk tak, že i když budete u jednoho konce zvukovodu a parťák u druhého, uslyšíte se, jako byste stáli vedle sebe.

Lákadlem je i naslouchadlo, zavěšené na konstrukci z kmenů. Co umí? Zesiluje zvuky, které přicházejí z okolí. Stačí jen přitisknout ucho…


PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS

Trojská botanická zahrada i letos pořádá pro zájemce cyklus přednášek na různá zajímavá témata. Konají se vždy ve čtvrtek v bistru Botanická na talíři. Program na únor a březen:

6. 2. Josef Vokál (firma Acre) – Zelené střechy

13. 2. Jarmila Skružná – Na Kypr nejen za rostlinami: architektonické poklady pohoří Troodos

20. 2. Jan Ponert – Ohrožení a ochrana orchidejí

27. 2. Ladislav Pytloun – Proměny mexické přírody a krajiny

5. 3. Mirek Horský – Cesty za bonsajemi do Vietnamu a Japonska

12. 3. Tomáš Vencálek – Množení a řez okrasných dřevin

19. 3. Jiří Burda – Proměny Průhonického parku

26. 3. Vlaďka Egertová – Vinice

www.botanicka.cz

botanicka zarada vasima ocima

Foto: hev, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom