Výstava ve skleníku Fata Morgana představí exotický svět orchidejí a Ekvádoru

K nejmagičtějším výtvorům přírody patří bezesporu orchideje. Jejich fascinující pestrost předvede již počtrnácté Botanická zahrada hl. m. Prahy. Tentokrát budou ústředním tématem expozice překvapivé extrémy, které lze v této skupině rostlin nalézt. Výstava ve skleníku Fata Morgana citlivě kombinuje přírodní bohatství a kreativně zpracovaná aranžmá z dílny Kláry Franc Vavříkové. Tento rok se jimi budou prolínat barvy exotického Ekvádoru - země kontrastů jak v krajině, tak i ve světě rostlin a orchidejí. Orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost aktivní sopky. Celkové zpracování expozice je vždy originální a nikdy se neopakuje.

Tuto podívanou proto nelze odkládat na příště. Zájemci si mohou výstavu prohlédnout od 6. do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Přehlídka rostlinné krásy každoročně přiláká do skleníku Fata Morgana tisíce návštěvníků. Milovníci květin se mohou těšit na atraktivní poklady ze sbírky orchidejí trojské botanické zahrady i od dalších předních českých pěstitelů. „Výstava orchidejí patří již od roku 2006 ke stěžejním akcím, které naše zahrada každoročně pořádá. Její přípravě věnujeme velkou pozornost a i tentokrát jsme ke spolupráci přizvali přední českou floristku Kláru Franc Vavříkovou. V loňském roce si tuto akci nenechalo ujít více než 23 tisíc návštěvníků. Tentokrát představíme v různých ohledech velikostně extrémní zástupce orchidejí a zároveň přiblížíme druhové bohatství jihoamerického Ekvádoru,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

Ekvádor je domovem více než 4000 druhů orchidejí. Právě do této země zamířili kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy během expedice uskutečněné v loňském roce. Cílem této cesty bylo studium rostlin na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky poslouží při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není velký rozlohou, patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než 1 milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou, jako u zástupců rodu Sobralia, velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Floristickou část výstavy připravuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Držitelka titulu mistr České republiky ve floristice 2014, mistr Slovenské republiky ve floristice 2016 a 2017 v současné době je místopředsedkyní Svazu květinářů

a floristů České republiky. Výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé v řadě. Inspirací pro aranžmá byl tentokrát právě Ekvádor. Návštěvník se během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, projde se květinovým tržištěm, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné pestrými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven také prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska. Zkušení prodejci rádi poradí s výběrem rostlin vhodných pro začátečníky i pokročilejší pěstitele.

botanicka zahrada fatamorgana

Orchideje v trojské botanické zahradě

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhaduje se, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí patří k našim prioritním sbírkám. Založena byla v roce 1995 a v současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ dodává Romana Rybková. Některé vzácné druhy zahrada úspěšně množí ve své laboratoři.

Botanická zahrada hl. m. Prahy je registrována u Ministerstva životního prostředí ČR jako záchranné centrum pro zadržené exempláře rostlin chráněných mezinárodní úmluvou CITES, kam z velké části spadají také orchideje. Každoročně se do péče zahrady dostane na několik stovek zadržených rostlin.

botanicka zahrada vystava orchideji

Víte, jaké příběhy vypráví noční džungle? Naslouchat jim můžete od ledna do března v trojské botanické zahradě

Tropický prales je plný života, a to nejen ve dne, ale i v noci. Tehdy totiž ožívají tajemné příběhy rostlin a zvířat, které za slunečního svitu zůstávají opomíjené. Po roce se do skleníku Fata Morgana vracejí oblíbené večerní komentované procházky setmělými expozicemi nazvané Džungle, která nespí. Jedinečný zážitek čeká na malé i velké návštěvníky od 10. ledna do 28. března 2020. V lednu vždy v pátek od 18 hodin, v únoru v pátek a v sobotu od 18 hodin a v březnu v pátek a v sobotu od 19 hodin. Rezervujte si své místo včas. Rezervační formulář najdete na www.botanicka.cz. Dobrodružství zažijete v Troji.

Zatím co se venku příroda ukládá k zimnímu spánku, ve skleníku Fata Morgana i v tomto období bují život z rovníkových pralesů i mlžných hor. Zeleň vzrostlých stromů a kapradin doplňují kvetoucí begonie, orchideje a další tropické rostliny. I džungle má svou duši.

Ta ani po setmění neusíná, naopak pulzuje životem, tajemnými vůněmi a zvuky. „Nejen návštěvníci s duší romantika si oblíbili večerní provázení naším expozičním skleníkem Fata Morgana. Každoročně jich příležitosti vydat se do expozic po setmění využije okolo dvou tisíc,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Netradiční večerní prohlídky se pořádají od 10. ledna do 28. března. Každá trvá přibližně jednu hodinu.

Během večerních procházek exotickými expozicemi zrak není rozhodující. Naopak návštěvníci mohou ke vnímání okolního prostředí zapojit další smysly: sluch a čich. Upoutá je omamná vůně květů lákajících noční motýly. K takovým rostlinám patří například hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Jejich květy mají bílou barvu nezajímavou pro denní hmyz. Po setmění se z nich však uvolňuje výrazná vůně, díky níž je jejich opylovač bezpečně najde. Pyl, který se mu během sání nektaru z báze květu zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ. Výrazné bílé květy mají také eucharisy, ty se pro svou silnou vůni dříve používaly jako ozdoba svatebních kytic.

Ve skleníku Fata Morgana hymenokalisy i eucharisy rostou v okolí jezírka

Jedinečným zážitkem při procházce setmělou džunglí je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Návštěvníci ji během provázení sice nejspíše neuvidí, ale její hlasité pískání připomínající autoalarm určitě nepřeslechnou.

Komentované prohlídky skleníkem Fata Morgana trvají přibližně hodinu a je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu www.botanicka.cz. Rezervace je vždy potvrzena e-mailem a je závazná. Návštěvníci by měli do skleníku přijít přibližně deset minut před začátkem prohlídky, aby si stihli zakoupit vstupenky a odložit věci do šatny.


Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

leden–duben 2020

Džungle, která nespí

  1. 1. – 28. 3.

skleník Fata Morgana

leden pouze pátky od 18 h

únor – pátky a soboty od 18 h

březen – pátky a soboty od 19 h

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu kolem světa oživeného tropickými rostlinami, rybami a žábami. Naši průvodci pro vás připravili zajímavé putování horami i nížinami, při kterém se vám bude tajit dech. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci a omamně voní. Magicky nasvícený vodopád šumí a skleníkem se nese koncertování tropických žabek.

Chcete překvapit své blízké? Pozvěte je na večerní toulku skleníkem Fata Morgana. Přijďte se společně projít džunglí, která nespí.

Pro velký zájem je NUTNÁ REZERVACE přes formulář na www.botanicka.cz

POZOR! Pro přístup ke skleníku není pro špatnou schůdnost vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic.

Jak krmit ptáky?

17. 1. – 28. 3., 9–16 h

areál Jih

Na výstavě představíme základní typy krmítek s doporučením, čím ptáky správně krmit a kdy s krmením začít. Víte, že podle nejnovějších poznatků je zapotřebí ptáky přikrmovat celoročně? Nesmíme zapomínat ani na vhodná napajedla, jejichž význam stoupá především v horkých letních dnech.

Valentýnský večer v botanické

14. 2. od 18 h

skleník Fata Morgana

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana představuje netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží květinu. Rezervace nutná na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Open that bottle night

29. 2.

Vinotéka sv. Klára

Vinotéka sv. Klára představí poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nenajdete. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin. Připravena bude i řízená degustace našich archivních vín. Rezervace míst nutná na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Den svařeného vína

3. 3., 13–20 h

Vinotéka sv. Klára

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína. Vybírat bude možné z rozšířené nabídky ochucených speciálů.  

Zavírací týden ve skleníku Fata Morgana

2.–5. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 2. do 5. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Výstava orchidejí – Trpaslíci a obři

6.–22. 3., út–ne 9–19 h

skleník Fata Morgana, zásobní skleník

Pokud se vám během nevlídné zimy stýská po barvách a pestrosti rostlinné říše, přijďte se pokochat do tropického skleníku Fata Morgana. I v příštím roce březen patří podivuhodným květům a zvláštním tvarům orchidejí. Na výstavě budete moci obdivovat křehké miniaturky i mohutné druhy, u nichž byste stěží odhadli, že se jedná o orchidej. Dozvíte se, které druhy patří k nejmenším, ať růstem, či velikostí květů, a naopak o kterých se dá hovořit jako o gigantech. Protože aranžmá každoročně připravujeme úplně jiná, i tentokrát výstava bude překvapením nejen pro ty, kdo do skleníku zavítají poprvé, ale rovněž pro naše věrné návštěvníky.

Otevírací doba bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 h.

Mezinárodní den ryzlinku

13. 3., 13–20 h

Vinotéka sv. Klára

Drink Ryzlink! Připijte si vínem králů a ochutnejte škálu chutí a vůní, které umí ryzlink na naší vinici nabídnout. Ve vinotéce pro vás připravujeme volnou minidegustaci.

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým

16. 3., 20. 4.

Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Rezervujte si své místo včas na www.naturephoto.cz

Tajemný život motýlů

9. 4. – 24. 5., út–ne 9–19 h

skleník Fata Morgana

Oblíbená výstava se tentokrát zaměří na tajuplné stránky života motýlů. Dozvíte se třeba, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí.

Proč se lesknou křídla některých motýlů i jak se poznají ti správní partneři. Život motýlů je plný záhad.

Burza fialek

25. 4., 13–16 h

Zázemí administrativní budovy

Ve spolupráci s SZO ČZS Saintpaulia pro vás připravujeme burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň rádi poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde lístky i mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

Foto: archiv zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom