Botanická zahrada: Stezka osobností už má sto zastávek

Sledujete-li pravidelně v Botanické zahradě hlavního města Prahy projekt Kořeny osobností a s ním spojenou Stezku osobností, jistě jste si všimli, že za poslední dobu se tato unikátní stezka značně rozrostla.

Kořeny osobností je jedinečný projekt, který trojská zahrada spustila na jaře roku 2009 s cílem upoutat pozornost veřejnosti na velmi vzácné přírodní bohatství, jímž zahrada disponuje. To znamená na zajímavé a téměř vyhynulé rostliny a stromy. V červnu roku 2017 se pak veřejnosti otevřela Stezka osobností.

Nejen Češi

Od samého začátku se do této unikátní akce zapojila celá řada významných umělců, sportovců, politiků… Ať už těch českých, tak i zahraničních. Návštěvníci se na stezce pomyslně potkají třeba s Jiřím Menzelem, Milošem Formanem, Karlem Gottem, Věrou Čáslavskou, Josefem Kouteckým, Pavlem Nedvědem, Ester Ledeckou, Václavem Havlem, Hurvínkem či postavou Krtečka

Ze zahraničních osobností projekt podpořili například Madeleine Albrightová, Jeho Eminence tibetský lama Mänri pönlob Thinlä Ňima Rinpočhe, Jeho Svatost dalajlama či Pierre Richard.

Stovka patří Masarykovi

K dnešnímu dni má stezka rovných 100 zastávek. Ta poslední vznikla poměrně nedávno, koncem listopadu. Jejím patronem je Charlotta Kotíková, jediná žijící zástupkyně rodu Masaryků.

Paní Kotíková, pravnučka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, zasadila dub letní, který má zároveň upomínat na Masarykovu dceru Alici a syna Jana. Tento strom zástupci zahrady vybrali záměrně. Podle kurátora dřevin Tomáše Vencálka se totiž pod ním uzavíraly důležité dohody. Navíc sám Masaryk měl k dubům vřelý vztah, rád pod nimi i sedával.

Botanicka Kotikova TGM

Více na www.botanicka.cz

Foto: archiv Botanické zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom