Seznamte se s intimním životem rostlin ve skleníku Fata Morgana

Víte, jaké fígle používají rostliny ke svému rozmnožování? Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak to dělají kosatce, co je sklápěčka značky Salvia, nebo jak si vyrobit potomstvo bez tatínka? O rozmnožování živočichů (samozřejmě hlavně savců), a o intimních chvilkách, které s tím souvisejí, víme „téměř všechno“.

Zato kvetoucí rostliny to v tomto směru mají, zdá se, jednoduché - tyčinky a pestík, včelka přenese pyl, a je z toho semeno. Nepíší se o tom romány ani netočí filmy. Ale zdání, jak známo, klame. Originální vzdělávací a interaktivní výstava ve skleníku Fata Morgana přiblíží zábavnou formou málo známou intimní stránku života rostlin. Nudit se rozhodně nebudete ani vy ani Vaše děti.  Prohlédnout si ji můžete od 7. listopadu do 5. prosince denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00.

Otevírací doba v říjnu:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do 20.00 (so, ne, svátek)

Otevírací doba od listopadu do února:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 17.00 (po–pá)
od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek)

Intimni zivot rostlin

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ukrývají před námi rostliny mnohá tajemství. Ta prozradí pouze tomu, kdo se odhodlá seznámit se s nimi blíž. Místem, kde rostliny promlouvají, je bezesporu trojská botanická zahrada. „Naše zahrada je nejen prostor pro odpočinek, ale i místem, kde každý návštěvník zjistí vždy něco úžasného o světě rostlin, o významu jeho rozmanitosti i o jedinečném bohatství naší planety. Pro podzimní období jsme pro návštěvníky připravili novinku v podobě výstavy přibližující zábavnou a interaktivní formou rozmanitost rozmnožování kvetoucích rostlin. Svým obsahem určena nejen studentům, ale i široké veřejnosti,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava vzniká ve spolupráci s Doc. RNDr. Lubomírem Hroudou, Csc.

Výstava přiblíží kapitoly z botaniky zábavnou formou

Rostliny mají oproti živočichům mnoho zvláštností, které je přiměly uspořádat si svůj život pro ně specifickým způsobem. Vyznačují se mnoha fascinujícími adaptacemi a fígly. „Výstava umožní návštěvníkům nahlédnout rostlinám doslova do ložnice. Díky interaktivním modelům a informačním panelům odhalí zákonitosti i specifika jejich rozmnožování. V této oblasti života rostlin můžeme nalézt obrovskou rozmanitost, proto jsme vybrali pouze několik příkladů, a to zejména ty, s nimiž je možné se setkat v naší přírodě, na loukách či v zahradách,“ uvedl Miroslav Malý, metodik pro vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava přiblíží návštěvníkům například to, kdo nebo co může rostliny opylovat, jak rostliny své opylovače lákají, čím je odměňují i to, jak je čas od času převezou či napálí. „Rostliny si během evoluce vyvinuly mnohá přizpůsobení, k těm nejvíce fascinujícím patří spolupráce s hmyzem. Možná jste si už někdy lámali hlavu nad tím, proč mnohé květy při odkvětu mění barvu, proč některé květy výrazně voní ve dne a jiné v noci a další zapáchají? Odpověď na tyto i další otázky najdete během procházky skleníkem Fata Morgana. Během prohlídky výstavy si návštěvník může vyzkoušet, jak by byl úspěšný při opylování rostlin,“ dodává Miroslav Malý.

Trojská botanická zahrada bude 5. října hostit festival Slamák   

Už potřinácté zkrášluje trojskou botanickou zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Na výstavě nazvané Dýně hrají všemi barvami mohou návštěvníci obdivovat paletu odstínů, kterou dokáže namíchat pouze příroda. V sobotu 5. října se v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy uskuteční festival Slamák s podtitulem „Zažijte venkov v Praze“. Po vzoru anglických festivalů tuto akci připravuje dětská značka Pigy. Vystoupí na ní například Anička Slováčková, Milan Peroutka, vítězka Porty 2018 Tereza Balonová, dětmi oblíbené prasátko Pigy nebo za přednášející influenceři Margit Slimáková, Lucie Van Koten či Dominik Landsman. Jednodenní akce plná chutí, hudby, zvyků a tradičních řemesel slibuje netradiční festivalové zóny, kde rodiče a jejich děti poznají lépe český venkov a regionální produkci. Na tuto akci platí zvláštní vstupné.

Od 26. září do 20. října se návštěvníci mohou těšit na dýňová zastavení rozmístěná v Ornamentální zahradě, která přiblíží krásu těchto plodů podzimu a představí je z různých úhlů. „Jedním z důvodů, proč jsou plody dýní tak oblíbené, je široká škála jejich barevných tónů. Proto jsme pro tento rok zvolili téma barev. Jednotlivá aranžmá přiblíží celou paletu odstínů a zároveň se stanou inspirací, jak mohou plody tykví zkrášlit váš domov či zahradu. Chybět nebudou ani recepty na chutná jídla,“ zve na výstavu Helena Kymplová, produkční výstavy.  Realizace výstavy se tentokrát ujala Střední odborná škola stavební a zahradnická Jarov. „Letos uplynulo padesát let od založení botanické zahrady v Troji. V rámci narozeninového roku věnujeme jednotlivé akce oslavě krásy rostlinného těla a výjimkou není ani letošní výstava dýní. Ta kromě ukázky variability tvarů přiblíží zejména širokou škálu barev těchto oblíbených podzimních plodů,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

První říjnovou sobotu zažijete venkov v Praze

5. října se v areálu Botanické zahrady hl. města Praha uskuteční první ročník festivalu Slamák. Návštěvníci se mohou těšit na 5 různorodých zón, ve kterých se bude odehrávat speciální program. Ve Stodole si návštěvníci vychutnají akustické koncerty Aničky Slováčkové, Milana Peroutky, divadlo nebo stand-up show. V Busking zóně vystoupí pouliční umělci. Oblíbená dětská zóna s prasátkem Pigy - Pigy Selátkov - přivítá dětské hvězdy, kouzelníky, tanečníky i divadlo pro děti. Všechny ženy, maminky, babičky si budou moci zaskočit Na Kafíčko, kde na ně čeká povídání s českými blogerkami a blogery (nejen o ženských problémech!), ale také s oblíbenými moderátory. Pro chvíle odpočinku a pohody je pak určená Čítárna, kde budou známé osobnosti číst malým i velkým posluchačům. Pro všechny zvídavé duše je připraven také Krmelec, kde se svými přednáškami vystoupí čeští odborníci v oblasti zdravé výživy, jídla i alternativního stravování.

Vstupné na Slamák fest 2019

Dospělí                 200 Kč

děti 0-2 let, ZTP/P, kočárky             zdarma

děti 3-15 let          90 Kč

studenti do 26 let   90 Kč (po předložení platného student. průkazu, ISIC karty či indexu)

senioři nad 60 let +ZTP 100 Kč

pes                         100 Kč

Rodinné vstupné 490 Kč
(2 dospělí a 2 děti, pouze v předprodej u společnosti Rohlik.cz, na místě nelze tento typ vstupného zakoupit)

V tento den nebude platit žádné jiné vstupné, ani permanentky a sousedské permanentky, VIP vstupenky. Samoobslužné vstupy nebudou v provozu.

Ve festivalových přednáškových zónách s názvem Krmelec, Na kafíčko, Čítárna nebo v pouliční artové zóně se představí například dietoložka a bloggerka Margit Slimáková, influencerka Lucie Van Koten či Dominik Landsman, autor knihy a blogu Deníček moderního fotra. Předčítat bude Arnošt Goldflam, Pavel Renčín nebo Karel Heřmánek a další. „Inspiraci pro tento festival jsme čerpali v zahraničí. Zejména v Anglii jsou festivaly, kde lidé zažívají reálnou produkci umělců do vzdálenosti pěti metrů velmi populární. Věříme, že i čeští návštěvníci jsou připraveni nasát atmosféru venkova ve městě a ukázat například svým dětem, že i na vesnici mohou zažít spoustu zábavy a zajímavých věcí,“ 

Ornamentalni zahrada 10

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy: září – listopad 2019

Od 23. září do 7. října je skleník Fata Morgana z technických důvodů uzavřen.  

Fotografická výstava – Krása rostlinného těla

Dlouhodobá výstava u expozice Kosatce

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií pořízených zaměstnanci botanické zahrady, osvěžující prázdninový čas. Makrofotografie rostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny
v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých snímků. Stejnojmenný kalendář
na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady. 

Dýně hrají všemi barvami

do 20. 10. 

Ornamentální zahrada

Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Festival Slamák

5.10.

Zažijte venkov v Praze. Po vzoru anglických festivalů tuto akci připravuje dětská značka Pigy. Vystoupí na ní například Anička Slováčková, Milan Peroutka, vítězka Porty 2018 Tereza Balonová, dětmi oblíbené prasátko Pigy nebo za přednášející influenceři Margit Slimáková, Lucie Van Koten či Dominik Landsman. Jednodenní akce plná chutí, hudby, zvyků a tradičních řemesel slibuje netradiční festivalové zóny, kde rodiče a jejich děti poznají lépe český venkov
a regionální produkci. Na tuto akci platí zvláštní vstupné.

Dýňové hrátky

19. – 20. 10.

13–16 h 

Venkovní expozice, Stráň

Zkuste si s dýněmi pohrát a popustit přitom uzdu své fantazii a tvořivosti. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. K dispozici budou různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Chcete-li, přineste si i vlastní neobvyklé plody a nástroje,
které by se vám mohly při tvoření hodit. Výsledné objekty si lze odnést s sebou domů
k podzimní výzdobě interiérů.

Halloween

31. 10. od 15 h

Venkovní expozice, Stráň

Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí. Plody k dlabání bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně.
S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.

Intimní život rostlin

7. 11. – 5. 12.

9–16 h

Fata Morgana

Víte, jak to dělá kosatec? Co je sklápěčka značky Salvia? Nebo dokonce jak vyrobit semeno bez tatínka? Že ne? Přijďte se ponořit do tajů intimního života rostlin a zábavnou formou
se dozvíte mnohé o jejich rozmnožování.

Svatomartinský přípitek

11. 11.

Od 11 h

Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry.

Foto/zdroj: www.botanicka.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom