Klára slaví svátek…

12. srpna má svátek Klára. Slavit se bude i v trojské botanické zahradě – Klára je totiž patronkou místní vinice.

Památkově chráněná vinice sv. Kláry, náležející Botanické zahradě hlavního města Prahy, má svého genia loci. Její návštěva je jedinečná, ať už se sem přijdete projít na jaře, v létě, na podzim, či v zimě. Pokaždé zažijete nezapomenutelnou atmosféru, kterou navíc korunuje nádherný výhled na naše hlavní město.

Do sklepů vjížděly celé povozy

Vinici si v trojské botanické zahradě skutečně hýčkají, je to místní poklad. Aby ne, na stejném místě se totiž rozkládá už pěknou řádku let. Byla tu už za vlády Karla IV.! A také svou rozlohou 3,5 ha patří mezi největší pražské vinice.

Původně byla spojena se sousedícím zámkem Troja, který v letech 1678 – 1685 nechal postavit Václav Vojtěch ze Šternberka. I hrozny se na zámku zpracovávaly - v ohromných sklepích, do kterých mohly vjet celé povozy.

Vinice zde byla nepřetržitě až do roku 1925. A to navzdory tomu, že několikrát vyměnila svého majitele. V roce 1925 však byla změněna na zahradu.

K jejímu obnovení došlo v letech 1950 – 1953 a nynější podobu získala v 70. letech minulého století.

Místní víno pro Petrohrad

Od roku 1995 je vinice v péči Botanické zahrady hlavního města Prahy a na dlouholetou tradici výroby vín bylo znovu navázáno v roce 2003, přičemž už deset let se víno vyrábí přímo na vinici - ve sklepě s moderní technologií. A nutno dodat, že místní vína si vedou více než skvěle – však také pravidelně získávají ocenění na soutěžích nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Ostatně o jejich kvalitě vypovídá už i zpráva v Pomologických listech č. 4 z roku 1871. Píše se v ní: „Již v daleké cizině, v pobratřeném nám Rusku, jsou trojská vína známa. Před nedávnem navštívil ruský generál Anenkov zdejší vinice a sklepy a zakoupil značnější množství vína pro Petrohrad.“

Ze stejného roku pak pochází i chemický rozbor trojských vín, který provedl správce trojského velkostatku pan Schmidt. A dle jeho výsledku byla místní vína srovnatelná s nejlepšími rakouskými a pravými burgundskými!

Vína z Troji jsou prostě sázka na jistotu. Přijďte se sami přesvědčit a přípitkem popřát vinici k jejímu svátku!

Kořeny osobností - tentokrát se Čtyřlístkem

Botanická zahrada zve také na slavnostní vysazení stromu v rámci projektu Kořeny osobností - 97. osobností je legendární Čtyřlístek i s jeho autorem Jaroslavem Němečkem .Již tuto středu 14.8. od 15 hodin - Expozice Stráň,  Botanická zahrada v Troji, vstup od ulice K Pazderkám, Praha 8 - Bohnice. Akce je určena nejen pro novináře, ale i pro veřejnost.


VĚDĚLI JSTE, ŽE…

  • roční produkce z vinice sv. Kláry se pohybuje mezi 10 – 12 tisíc litry vína?
  • veškeré práce na vinici se provádějí ručně? Jediná použitá mechanizace jsou zádové rosiče, které se používají na fungicidní postřiky a sekačky na udržování zatravněného meziřadí.
  • na vinici sv. Kláry se pěstuje zhruba 120 stolních a moštových odrůd révy vinné?
  • veškerá produkce, která se na vinici sv. Kláry vypěstuje, se v Troji také zpracuje a prodá? Vína se nikam nedodávají.

KLÁRA MÁ SVÁTEK

  • 12. 8. 2019
  • Vinice sv. Kláry
  • „Ve vinotéce sv. Klára návštěvníkům 12. srpna nabídneme piknikové balíčky, poradíme s výběrem vhodného vína a zapůjčíme skleničky. Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme kudy na místa s nejlepším výhledem či k zákoutím, kde budou mít soukromí,“ zve na akci Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

Novinka vinny most z vinice sv. Klara 3

www.botanicka.cz

Foto: archiv zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom