Botanická zahrada hl. města Prahy – rozhovor s Klárou Hrdou

Botanická zahrada hl. m. Prahy (původně Pražská botanická zahrada) je botanická zahrada v Praze-Troji. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice sv. Kláry s kapličkou. O letním programu, festivalech jídla a pití, nebo počtu zahradníků nám povídala Klára Hrdá z Útvaru marketingu a PR Botanické zahrady.

 

Začneme jednoduše. Jaký nabízí Botanická zahrada hlavního města Prahy program o prázdninách?

V létě je zahrada nádherně rozkvetlá a láká k odpočinku na travnatých plochách i ve stínu stromů. Mnoho exotických rostlin kvete i ve skleníku Fata Morgana, i on rozhodně stojí za prohlídku. Návštěvníci se zde navíc nemusejí bát extrémních teplot, jelikož je zde klima regulované počítačem. Pokud jde o program je opravdu různorodý. Do 21. července si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu sukulentů v severní části našeho areálu. V červenci i v srpnu jsme připravili víkendové foodfestivaly. Milovníci vína si v našem programu mohou vybírat z několika vinařských akcí. A kdo se chce dozvědět více o našich sbírkách, najde v programu sobotní komentované prohlídky v doprovodu našich odborníků.

 

Už 22 let připravuje zahrada výstavu pro všechny smysly. Ta se letos přesouvá z výstavního sálu do otevřeného prostoru venkovních expozic. Z jakého důvodu a na co se mají návštěvníci připravit?

Tradice výstav pro všechny smysly v naší zahradě je opravdu dlouhá. V současnosti, vzhledem k plánovaným stavbám, zahrada nemá možnost umístit výstavu do odpovídajících vnitřních prostor. Proto kolegyně přišly s nápadem rozmístit jednotlivá zastavení do areálu zahrady a umožnit tak návštěvníkům objevovat svět rostlin nejen zrakem, ale zapojit i čich, hmat nebo sluch.

Při příchodu do zahrady obdrží návštěvníci mapičku rozmístění jednotlivých stanovišť, následně se již mohou vydat a u každého stanoviště otestovat jeden ze svých smyslů.

 

V sobotu 13. 7. začne v prostorech botanické zahrady Food festival, v srpnu pak zase festival piva. Je to cesta, kterou se bude Botanická zahrada dále ubírat?

Ano. Akce tohoto typu organizuje v období letních prázdnin pravidelně. Propojení dobrého jídla a prostředí rozkvetlé zahrady se přímo nabízí a návštěvníci si tyto akce oblíbili a rádi využívají možnost uspořádat si u nás rodinný piknik.

 

Na září je připraveno také vinobraní. Mají k sobě rostliny a víno blízko?

To bezesporu. Vinná réva je rostlina a jako taková má v naší zahradě díky památkově chráněné vinici sv. Kláry zvláštní postavení. Propojení produkčního vinohradu a botanické zahrady je ve světě ojedinělé a trojská zahrada je v tomto směru opravdovým unikátem, jelikož vína, která se zde produkují, dosahují vysoké kvality a jsou pravidelně skvěle hodnocena na vinařských soutěžích u nás i v zahraničí. V loňském roce vinici navštívil známý francouzský herec a vinař Pierre Richard a naše vína jej velmi příjemně překvapila, vinice se mu zalíbila natolik, že v nadsázce hovořil o tom, že by si zde sám pár hektarů rád zakoupil.

 

K zahradě patří podle dostupných zdrojů celková plocha až 52 hektarů. Můžete čtenářům přiblížit, kolik práce zabere údržba takového povrchu, případně kolik zahradníků se na tom podílí?

Péče o rozlehlý areál je bezesporu náročná. Jedná se o každodenní a celoroční péči. Zahrada má celkem okolo sta zaměstnanců a velkou část z nich tvoří právě zahradníci starající se o rostliny a expozice. 

 

Nabízí Botanická zahrada nějaký program zaměřený dětem a školním skupinám?

Ano, vzdělávání a programy pro školy jsou jednou z našich priorit. Školy mohou vybírat ze široké nabídky programů, pracovních listů a specializovaných prohlídek. Spolupracujeme s vyškolenými průvodci. Zájemci najdou všechny potřebné informace na našem webu.

 

Máte vy osobně nějakou oblíbenou výstavu či místo v prostorech Botanické zahrady?

Osobně je mi velmi blízké prostředí Japonské zahrady, nicméně v různém ročním období jsou atraktivní různé části zahrady. Velmi doporučuji procházku areálem z její severní části směrem k jihu, kde doporučuji zastavit se v bistru Botanická na talíři.

 

Spolupracujete i s jinými pražskými subjekty? Máme na mysli například sousední Zoo Praha.

V rámci společného zvýhodněného vstupného Trojská karta (platná od 1. 4. do 30. 9. 2019)

 spolupracujeme se Zoologickou zahradou hl. m. Prahy a Zámkem Troja.

 

Je Botanická zahrada členem nějakých tuzemských, nebo mezinárodních botanických organizací?

Botanická zahrada hl. m. Prahy iniciovala v roce 2005 vznik Unie botanických zahrad České republiky a doposud je jejím aktivním členem. Ve spolupráci s Unií botanických zahrad ČR jsme aktivním členem Konsorcia botanických zahrad EU. Dále jsme členem mnoha specializovaných organizací jak českých tak i mezinárodních.

 

Jaká byla za poslední dobu nejpopulárnější expozice?

To lze jen těžko soudit. Mezi dlouhodobě nejpopulárnější expozice patří bezesporu skleník Fata Morgana, Japonská zahrada, Ornamentální zahrada a vinice sv. Kláry. Osobně si myslím, že každý si u nás najde své zákoutí, které mu je blízké, je těžké říci, které je to nejlepší.

Leto v trojske botanicke zahrade 7      Vinice


Všechny aktuality najdete na webu Botanické zahrady www.botanicka.cz.

Věděli jste, že v dubnu roku 2011 byla na území zahrady odhalena tříprstá stopa dinosaura (Anomoepus isp.), zachovaná na pískovcové desce z lomu U Devíti Křížů? Stopu objevil na území zahrady geolog Radek Mikuláš. Dnes je u Vinice Sv. Kláry odhalen přesný odlitek stopy, staré asi 210 milionů let. ☺

Zajímavosti nejen o letním programu Botanické zahrady se dozvíte na našem webu www.prahavolnocasova.cz.

Foto: archiv Botanické zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom