Botanická zahrada představuje procházku zkamenělým lesem

Botanická zahrada hlavního města Prahy má ve svých sbírkách mnoho unikátů. Mezi ně se určitě řadí i fosilie kmenů starých přes 300 milionů let!

Vydáte-li se do zahrady severním vchodem, od ulice K Pazderkám, nasměrujte své kroky do expozice Mexiko. Právě tady se před vámi rozprostře Zkamenělý les. Nečekejte však žádné celé stromy, ale pouze kmeny miliony let staré. Kmeny, ze kterých se v průběhu doby staly zkameněliny.

Zákonitý proces

Jak k takové přeměně dojde? Kamenění, jak by vám řekli odborníci, není v přírodě žádný náhodný proces, ale zcela zákonitý. Probíhá pod zemí, kde je dřevo dokonale pohřbeno. Nesmí se však k němu dostat vzduch. Právě absence kyslíku hraje v této přeměně nejdůležitější roli. Kdyby totiž vzduch ke dřevu pronikal, mohl by ho rozložit.

Bez kyslíku dochází pod vrstvou sedimentu v kmeni stromu k takzvané permineralizaci, což je proces, který přeměňuje všechny organické materiály na minerály. Jak lignin a celulóza v dřevině slábnou, vytváří se na ní kámen. Struktura dřeva však zůstává nezměněna, i v kamenné podobě v něm uvidíte původní letokruhy, suky a často i kůru.

Bohaté nálezy v okolí Nové Paky

Co myslíte, jak dlouho trvá dřevu, než zkamení? Uvádí se, že zhruba sto let. Lesy proslulé výskytem zkamenělého dřeva, které je rovněž označováno jako fosilní dřevo nebo araukarit, se pak nazývají zkamenělé lesy. Ty se nacházejí po celém světě. Mezi ty nejznámější však patří arizonský Petrified Forest, druhý nejstarší Národní park USA, nebo zkamenělý les na řeckém ostrově Lesbos.

I v našich podmínkách se zkamenělé lesy vyskytují. Bohatými nálezy araukaritů se pyšní zejména okolí Nové Paky, se zkamenělým dřevem se můžete setkat ale i na Plzeňsku, Rakovnicku, u Znojma a na dalších místech.

Exempláře staré přes 300 milionů let

Exempláře, které jsou umístěné v expozici Mexiko Botanické zahrady hlavního města Prahy, pocházejí z Horní Břízy a z oblasti Jestřebích hor. A jejich stáří je neuvěřitelné – 302 – 303 milionů lel.

Mimochodem, právě celá oblast Jestřebích hor patří z hlediska výskytu zkamenělého dřeva k nejvzácnějším v Evropě! A dokonce právě tady byl tento neuvěřitelný výtvor přírody vůbec poprvé na světě zdokumentován. V roce 1857 totiž zavítal do Jestřebích hor profesor vratislavské univerzity Heinrich Robert Goeppert, který si ze svého putování krajem do poznámek napsal, že po cestě viděl tisíce úlomků zkamenělých, tu a tam ve skalách ještě pevně sedících kmenů, z nichž některé dosahovaly délky i šesti metrů a šířky půldruhého metru. Tuto lokalitu nazval Zkamenělým lesem od Radvanic.

A úlomky z tohoto vzácného místa můžete obdivovat i v trojské botanické zahradě. Místní Zkamenělý les zahrada vytvořila ve spolupráci se společností Geosvět.

OTISK DINOSAUŘÍ NOHY

Do dob dávno minulých se v trojské botanické zahradě můžete přenést i díky otisku dinosauří zadní nohy. Najdete ho na pískovcovém bloku kousek od kaple sv. Kláry. Právě tady tříprstou stopu starou zhruba 210 milionů let v roce 2010 objevil geolog Radek Mikulášek z Geologického ústavu Akademie věd. Z rozměrů otisku odborníci odhadli, že zvíře mělo v pánevní oblasti výšku necelý metr a od špičky tlamy až po konec ocasu mohlo měřit asi 2,5 metru. To znamená, že vzrůstem odpovídalo většímu krocanovi.

INFORMACE O VENKOVNÍCH EXPOZICÍCH

Otevírací doba:

  • březen – duben: 9:00 – 19:00

Vstupné:

  • dospělí 100 Kč
  • děti 3 – 15 let 45 Kč
  • senioři nad 60 let, ZTP 50 Kč
  • rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti) 250 Kč
  • Další informace na stránkách www.botanicka.cz

botanicka zkameneliny1 botanicka zkameneliny2

Foto: Michaela Říhová, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom