Skleník Fata Morgana ukazuje novou tvář až do konce března

Až do konce března si budou moct návštěvníci Botanické zahrady hlavního města Prahy vychutnat zbrusu novou horskou část tropického skleníku Fata Morgana.

Proměnu Fata Morgrany si zahrada nadělila ke svému letošnímu výročí. A protože jde o narozeniny významné – padesáté, s revitalizací se nijak netroškaří.

Skalní masiv

Největší proměna se týká expozice zaměřené na tropickou vysokohorskou flóru, kde se novým nejvýraznějším prvkem stane skalní masiv. Návštěvníci ho objeví hned nad vstupem do expozice. Tohle místo nebylo vybráno náhodně. Masiv zde bude plnit ještě jednu funkci – zakryje esteticky rušivý tubus vzduchotechniky.

Co nevidět pak na tomto novém prvku své místo najdou i vysokohorské rostliny a ve spodní části skály se počítá s novou expoziční vitrínou pro vzácné a citlivé orchideje a masožravé rostliny.

Přibydou dva epifytní kmeny

Další novinkou této části skleníku budou dva nové epifytní kmeny. Co to je? Na první pohled se zdá, že máte před sebou živý strom. Omyl. Epyfitní kmen je sice od toho živého takřka k nerozeznání, jde však pouze o maketu odumřelých pralesních velikánů, vyrobenou ze stříkaného betonu, jehož vnitřní konstrukci tvoří armatura z ocelových sítí. Ve skleníku je takových výstavních kousků už několik. A teď přibydou další dva.

Jeden z nových epifytních kmenů připomíná obří padlý kmen na stráni nad můstkem. A sloužit bude nejen pro výsadbu cenných rostlinných exemplářů, ale i jako rampa pro údržbu horní části skály.

Druhý exmeplář nahradí stávající technicky nevyhovující kmen v západní části této expozice. A obrůstat ho budou například exotické kapradiny a orchideje.

Nový můstek a cesta

Změn doznal i dřevěný můstek, jehož novou podobu tvoří betonová konstrukce opatřená kamenným obložením. A aby toho nebylo málo, návštěvníci se projdou i po nových cestách, jejichž povrch je z ručně tvarovaného betonu imitující hliněnou stezku v pralese. Nechybí zde ani protiskluzové prvky – otisky listů.

Těšíte se? Zbrusu novou tvář expozice věnované rostlinám z tropických vysokohorských oblastí budete moct obdivovat už od 8. března, otevře se současně se zahájením výstavy orchidejí.

UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Až do 7. března je skleník Fata Morgana pro veřejnost uzavřen! Chystá zde totiž další ročník výstavy orchidejí. Botanická zahrada hlavního města Prahy děkuje za pochopení.

VÝSTAVA ORCHIDEJÍ

Jedna z nejočekávanějších výstav roku – výstava orchidejí – se letos zaměří na krásu rostlinného těla. Návštěvníci se tak ve skleníku Fata Moragan seznámí s mnohými překvapivými tvarovými výstřelky i rekordmany mezi orchidejemi, spatří pralesní miniatury i orchideje polopouště s listy tvrdými jako plech.

  • Výstava potrvá od 8. do 31. března
  • Otevřeno denně kromě pondělí 9:00 – 19:00
  • Další informace na stránkách www.botanicka.cz

botanicka horska cast skleniku Fata Morgana

Foto: archiv zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom