Už jste navštívili výstavu orchidejí?

V Botanické zahradě hlavního města Prahy se v těchto dnech veškerá pozornost upíná k orchidejím. Není divu, však tato tradiční výstava, která letos potrvá do konce března, patří v zahradě k nejoblíbenějším. Už jste ji viděli?

Pravidelní návštěvníci této akce vědí, že každým rokem se ve skleníku Fata Morgana dočkají jiného tematického pojetí výstavy. Jistě ještě máte v živé paměti loňský ročník, který se nesl v duchu lesů a hor jihovýchodní Asie a výstava vás provedla skrz Thajsko, Vietnam, Malajsii na ostrovy Filipíny a Indonésie. Letos je zase inspirovaná krásou rostlinného těla.

Krása rostlinného těla

Ani tentokrát vás výstava nezklame. Mimo jiné také proto, že se jí zhostila přední česká floristka Klára Franc Vavříková, která krásu těla exotických orchidejí nechala vyniknout na podkladu s motivem kruhu.

Pestrobarevné kruhy, které jsou podle Kláry Vavříkové symbolem zrození života, štěstí, naděje, přátelství a věrnosti, se vám při procházce tropickým skleníkem Fata Morgana budou doslova vznášet nad hlavou, spolu s nádhernými orchidejemi, mezi nimiž nechybí ani druhové unikáty.

Listy pevné jako plech

Orchidejí je ve skleníku více než tisíc. A snad ani jednu nepřejdete bez povšimnutí. Z té palety barev a různých tvarů se prostě každému musí tajit dech. Nemluvě pak o těch rostlinách, které jsou vskutku kuriózní.

Mezi ně se určitě řadí orchidej Eulophia petersii. Tahle jinak poměrně nenápadná rostlina je zajímavá především svými listy, jež se podobají některým druhům aloe. Jsou hodně členěné s ostrými laloky, obvykle dlouhé zhruba 50 centimetrů. A hlavně, jsou pevné jako plech! A díky tomu ve své domovině – ve východní Africe, kde občas dochází k požárům, ničící plameny přežije.

Na pokraji vyhynutí

Bohužel takhle odolná v minulosti nebyla další z vystavených orchidejí - Paphiopedilum delenatii, která se vyznačuje nezvyklým růžovým květem. Tenhle nádherný druh byl objeven v malé horské oblasti jižního Vietnamu. Jenže lokality výskytu za několik měsíců vydrancovali sběrači, a tak je unikátní orchidej prakticky na pokraji svého vyhynutí.

Ve volné přírodě se Paphiopedilum delenatii vyskytuje jen sporadicky. Kde, to ví jen pár botaniků. Jejich přesná poloha se úzkostlivě tají a nezveřejňuje se ani ve vědecké literatuře. Botanické zahradě hlavního města Prahy se daří tento vzácný druh úspěšně množit.

Chlupaté orchideje a „hotel“ pro mravence

Orchidej nesoucí název Paphiopedilum hirsuti je zase atypická svým porostem. Prohlédnete-li si ji důkladně, zjistíte, že je chlupatá! Kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy Romana Rybková navíc upozorňuje, že tahle orchidej má ve svém středu zabarvení, které připomíná malý obličej.

A co pak taková kráska, kterou si oblíbili mravenci. Myrmecophila tibicinis, pocházející se Střední a severu Jižní Ameriky a některých Karibských ostrovů, je rod pověstný tím, že si v něm mravenci staví celé vlastní kolonie. Tyto orchideje jsou robustnější a často se rozrůstají do impozantních trsů. Mají silné, duté válcovité pahlízy, které tvarem i velikostí připomínají banány. Rostou na holé kůře vyšších stromů, vystaveny slunci a povětrnostním podmínkám. Přísun živin kolonií mravenců je pro ně tudíž velmi příjemný.

Chcete se dozvědět další zajímavosti? Pak s návštěvou výstavy orchidejí neváhejte!

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • 23. - 24. 3. od 14.00 hodin

Workshop aranžování orchidejí vedený floristou Zdeňkem Kupilíkem

Zázemí administrativní budovy u skleníku Fata Morgana

  • 30. 3. od 13.00 hodin

Přednáška Za orchidejemi Ekvádorských hor, Jan Ponert

Zázemí administrativní budovy u skleníku Fata Morgana

  • Výstava fotografií

před skleníkem Fata Morgana po celou dobu výstavy

Prodej rostlin

denně kromě pondělí v zásobním skleníku

INFORMACE O VÝSTAVĚ

do 31. 3. 2019

Skleník Fata Morgana

Otevřeno:

  • úterý – neděle 9:00 – 19:00

Vstupné:

  • Dospělí 150 Kč
  • Děti 3 – 15 let, senioři, ZTP 75 Kč
  • Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) 415 Kč
  • Další informace na www.botanicka.cz

Zdroj: www.praha.eu Foto: Michaela Říhová, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom