Vinotéka sv. Kláry otevře mimořádná vína a zajímavé svařáky

Loni poprvé zařadila Botanická zahrada hlavního města Prahy do svého programu akci s poetickým názvem Večer, kdy otevřete tu láhev. Osvědčila se, proto se na ni můžete tuto sobotu vypravit znovu.

A pokud patříte mezi milovníky "svařáku", tak si ve vinotéce sv. Kláry objednejte stůl i o týden později – 3. března. Tento den je totiž naopak věnovaný právě vínům svařeným. Co k těmto akcím říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Kláry?

Přepis rozhovoru z praha.eu:

Botanická zahrada hl. m. Prahy akci Open that bottle night pořádala poprvé loni. Jak se osvědčila?

„Open that bottle night“ patří spíše k těm komornějším akcím, které na vinici pořádáme. Je to večer, jenž je obecně věnovaný vínům, která si lidé šetří na nějakou zvláštní příležitost (svatba, promoce…) a když se konečně dočkají, tak je z pochopitelných důvodů milá vzácná lahev tak trochu odsunutá stranou. My jsme se rozhodli tento večer spojit s víny z našeho archivu. Od každého vína, které tady vyrobíme, necháváme zhruba 20 lahví v archivu, abychom mohli sledovat, jak se postupem času vyvíjí. Každý rok pak vybereme několik vín, která nás zaujmou a 1 – 2 kartony dáme u příležitosti „Open that bottle night“ do prodeje. Můžete se jen nezávazně stavit během dne na skleničku nebo si rezervovat místa na večerní degustaci. Jde především o příjemné setkání s našimi stálými hosty, kteří naše vína už znají, a toto je pro ně příležitost dostat se k lahvím, které už dávno nejsou v prodeji.

Jaká vína tedy návštěvníkům nabídnete?

Nabídneme jak vína z prvních let, kdy jsme ještě hrozny vozili na Mělník do vinařství Chloumek, tak vína z doby, kdy už jsme je kompletně vyráběli přímo tady na vinici sv. Kláry. Z toho, co už jsme ochutnali, musím říct, že některá vína umí překvapit.

Mimochodem, která vína jsou ve Vinotéce nejvíce žádaná?

Aktuálně musím říct, že se zájem a chutě zákazníků hezky rozdělily a zásoby jednotlivých vín nám mizí ze sklepa rovnoměrně. Celkově se ale preference našich zákazníků během posledních let mění a postupně se od sladších aromatických vín propíjí k sušším vínům z neutrálnějších odrůd, které se i lépe párují s běžnými pokrmy. A osobně mám velkou radost, že se lidé konečně přestávají bát Müllera Thurgau a nepovažují ho za podřadnou odrůdu. V momentě, kdy ho ochutnají třeba na naší degustaci, většinou velmi rychle zjistí, jak příjemně pitelná tato vína mohou být.

O týden později, v sobotu 3. března, pak následuje akce pořádaná ke Dni svařeného vína. Na jaká svařená vína z nabídky zahrady byste ráda upozornila?

Den svařeného vína je spíše odlehčenější akce, ale jak jsme zjistili minulý rok, pro návštěvníky je to velmi atraktivní záležitost. Určitě se můžete těšit na klasiku se skořicí, hřebíčkem, badyánem a pomerančovou kůrou, protože ta je prostě nepřekonatelná. Doporučujeme ale vyzkoušet i zázvorovou a višňovou variantu, které se s červeným vínem moc hezky doplňují.

OPEN THAT BOTTLE NIGHT

Akce Večer, kdy otevřete tu láhev, jejíž originální název zní Open that bottle night, se koná u příležitosti celosvětového svátku přátel, rodin a vzpomínek, který se už od roku 1999 připomíná právě poslední sobotu v únoru. A tak se v tento den na celém světě otevírají speciální vína, jež zatím ležela v archivu uchovávaná pro zvláštní příležitost. Ať už to jsou láhve, které byly drahé, něčím speciální, nebo staré ročníky.

INFORMACE O AKCÍCH

Večer, kdy otevřete tu láhev

  • 23. 2., 11:00 – 23:00 hodin
  • Vinotéka sv. Klára

Den svařeného vína

  • 3. 3., 11:00 – 19:00 hodin
  • Vinotéka sv. Klára
  • Rezervace míst na mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Další informace na www.botanicka.cz

Foto: archiv zahrady

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom