Trojská botanická zahrada slaví 50. výročí

Botanická zahrada hlavního města Prahy letos slaví půl století své existence. Co přinese narozeninový rok?

Trojská botanická zahrada byla založena 1. ledna roku 1969. Veřejnosti však byla zpřístupněna až o třiadvacet let později. Úvodní expozici - parkově upravenou plochu mezi správní budovou v Nádvorní ulici a vinicí sv. Kláry - si v té době během sezony prohlédlo dvacet tisíc návštěvníků. Rok 1992 tak znamenal zlom v existenci botanické zahrady. Konečně začala pronikat do povědomí Pražanů, pro které byla zřízena.

Od té doby „ušla“ zahrada velký kus cesty. Rozšiřovala se, modernizovala, návštěvníkům se postupně zpřístupňovaly nové a nové expozice – ať už to byla Japonská zahrada, vřesoviště podél viniční zdi, expozice flóry Turecka a Středomoří či Ornamentální zahrada...

Rekordní loňský rok

Dalším zlomem pak bylo v roce 2004 otevření skleníku Fata Morgana, díky kterému zájem o trojskou botanickou zahradu mnohonásobně vzrostl.

Rekordní pak byl rok loňský, kdy zahradou prošlo 371 tisíc návštěvníků! „Toho si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program. Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin, chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana nebo bonsají v Japonské zahradě,“ přiblížil Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Krása rostlinného těla

Narozeninové akce spojí jedno téma - krása rostlinného těla. Návštěvníci se proto mají skutečně na co těšit. Už v březnu se v plné své kráse, rafinovanosti a eleganci představí orchideje. A výstava to bude velkolepá. Kreativního ztvárnění se totiž ujala jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková.

„Pro výstavu oslavující půvab a vznešenost orchidejí zvolila jako hlavní motiv kruh. Ten symbolizuje propojení všeho živého v koloběhu života. Narušením této harmonie, k čemuž dnes bohužel v přírodě často dochází, ztrácí naše planeta jedinečné bohatství rostlinných druhů,“ uvedla Radka Pšeničková, náměstkyně pro útvar marketingu a PR.

Motýli, bonsaje, food festivaly a rostlinná kamasútra

O měsíc později pak orchideje vystřídají půvabní motýli, kteří se do tropického skleníku Fata Morgana nastěhují už pošestnácté. A opět se jejich obdivovatelé dozví spoustu zajímavostí.

Dokonalost bonsají budete moct v Japonské zahradě obdivovat v květnu. A v rámci narozeninových oslav zahrada tuto oblíbenou výstavu o týden prodlouží. Na návštěvníky tudíž čekají tři víkendy plné doprovodného programu přibližujícího jednak bonsaistické umění, ale i japonskou kulturu.

„Na léto pak máme přichystané dva food festivaly, na podzim výstavu masožravých rostlin a tradiční výstavu dýní. Na závěr roku bude k vidění pohled do intimního života rostlin, tedy taková rostlinná kamasútra," uzavřel Bohumil Černý.

KNIHY A KALENDÁŘ

  • V rámci oslav 50. výročí vzniku Botanické zahrady hlavního města Prahy byly koncem ledna slavnostně pokřtěny dvě knihy a narozeninový kalendář mapující historii celého areálu.
  • Novou knihu nazvanou Záhonové trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy, jejímiž autory jsou kurátoři trvalkových sbírek Iveta Bulánková a Petr Hanzelka, slavnostně pokřtila zpěvačka Marta Jandová.
  • Knihu Květy Faty věnovanou botanickým skvostům prezentovaným ve skleníku Fata Morgana, jejímiž autorkami jsou kurátorky tropických sbírek Romana Rybková, Klára Lorencová a Eva Smržová, uvedla do života herečka Anna Geislerová.
  • Nástěnný kalendář pro rok 2019, jenž zachycuje proměny areálu zahrady v průběhu minulého půlstoletí, pokřtily herečka Markéta Hrubešová a tanečnice Jovanka Vojtková.

Publikace i kalendář zakoupíte na pokladně skleníku Fata Morgana, od dubna také v Informačním centru

  • Květy Faty – cena 349 Kč
  • Záhonové trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy – cena 349 Kč
  • Nástěnný kalendář pro rok 2019 – cena 150 Kč
  • www.botanicka.cz

Foto: hev, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom