Ve středu 17. dubna proběhl poslední díl seriálu cestovatelských večerů v Domě dětí a mládeže Prahy 4. Na další semináře se můžete těšit na podzim.

24. dubna pořádá pražská zoologická zahrada tematickou vycházku s kurátorem plazů Petrem Velenským.

Obojživelníci a plazi patří společně s rybami do skupiny tzv. studenokrevných obratlovců. To znamená, že se jejich tělesná teplota řídí teplotou okolního prostředí, jejich aktivita se tedy omezuje na dny zhruba od konce března do půlky října.

Když hady nebo ještěrky na jaře spatříme, bývá to obvykle při jejich slunění. Teplo je pro ně životně důležité, rozproudí jim v žilách krev a dodá sílu po dlouhém zimním spánku. Vzápětí přichází doba rozmnožování – samičky musí naklást vajíčka včas, aby mláďata stihla do podzimu vyrůst.

Co dělat při setkání s hadem?

Nepanikařit. I to, co se nám jeví jako jedovatá zmije, je častokrát pouze neškodná užovka hladká. Typický spojitý klikatý charakteristický pruh nemají úplně všechny zmije, mohou být i celé černé.

Naopak užovky mívají na zádech skvrnky, které se při pohybu slijí v souvislý klikatý pruh, což člověka nejčastěji mate. A tak se dívejme na tvar těla a hlavy - zmije má tělo tlusté a hlavu klínovitou. Ani zmije ale nikde nečíhá, aby na vás zaútočila, většinou ji překvapíte a pak může kousnout.

Co s tím? Dupejte. Zmije má totiž vyvinutější smysl pro otřesy než zrak a sluch.

Kde mohu hada potkat?

Teplomilní hadi preferují určitá místa. V lese jsou skály a paseky. Je třeba si dávat pozor, pokud stoupáme nějakou strmou strání do kopce, nesahat na pařez, když nevidíme přesně kam saháme, podívat se nejdřív, zda tam náhodou nemůže něco být. Dalším rizikovým místem bývají železniční náspy, které svou teplotou rovněž plazy lákají.

Nebojte se plazů

O tom, že plazi jsou krásní tvorové se zajímavým chováním, vás přesvědčí i v pražské zoologické zahradě. A protože mají Velikonoce a týden po nich být teplé, určitě bude leccos k vidění i v areálu zoo, kde žijí slepýši, ještěrky i užovky. Na slovo vzatý odborník na plazy z pražské zoo účastníkům vycházky, která se koná na svatého Jiří, tedy 24. dubna, poutavě podá celou řadu zajímavostí o hadech a dalších plazech žijících v trojském areálu. O užovkách podplamatých, které již opustily zimoviště, o ještěrkách zelených a mnoha dalších, včetně exotů chovaných v místních teráriích. A protože pranostika mluví o hadech a štírech, na procházku můžete navázat programem na štíří výstavě v Gočárových domech.

Vycházka „Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“ začíná 24. dubna ve 14.00 hodin u hlavního vchodu a je po zakoupení vstupenky do zoo zdarma.

CO VÁS ČEKÁ V ZOO?

 1. 4. Světový den Země (Earth Day)
 2. 4. Seznámení se štíry
 3. 4. Výroba enrichmentu
 4. 4. 10:00 – 15:30 Velikonoční pondělí v zoo
 5. 4. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři
 6. 4. Běh pro zoo
 7. 4. Seznámení se štíry

INFORMACE O ZOO

 • U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

 • duben, květen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

 • dospělí 200 Kč
 • děti, studenti a důchodci 150 Kč
 • důchodci nad 70 let 1 Kč
 • www.zoopraha.cz

Foto: P. Vtelenský, Zoo Praha

Ve čtvrtek 11. dubna byla v Botanické zahradě slavnostně zahájena již sedmnáctá výstava „S motýly na cestách okolo světa“. Jejími kmotry se staly herečky Alice Bendová, Dana Batulková, Yvetta Blanarovičová, operní zpěvačka Andrea Kalivodová a zpěvák Václav Noid Bárta.

Velikonoční dílny v DDM

Velikonoce jsou za dveřmi a Domy dětí a mládeže si pro vás připravili několik dílniček, ve kterých si můžete vyrobit kraslice nebo různé velikonoční ozdoby.

 

Zima skončila, slunce začíná hřát a ulice se probouzí. A v neděli 14. dubna v holešovickém Cross Clubu začíná další sezóna Street Food Festivalu. Přinese s sebou nové trendy, různá překvapení i zábavu pro děti.

Festivaly jídla, neboli food festivaly, jsou poslední dobou velmi oblíbené a zažívají doslova boom. Mezi ně patří již známý Street Food Festival, který - jak jeho samotný název napovídá - prezentuje jídlo ulice. Koná se dvakrát do roka a pokaždé si ho nenechá ujít až 10 tisíc návštěvníků.

Prověřená kvalita

V nabídce bude jednoduchý a srozumitelný sortiment. Důležitým aspektem je, že jídlo je připravované přímo na místě před vámi a bez používání jakýchkoli polotovarů. Důraz je kladen na kvalitu a pestrost a hlavně je organizátory akce velmi dobře prověřené.

I tentokrát se Street Food Festivalu budou účastnit a jídlo připravovat nejen profesionálové, ale i amatéři. Podporu si totiž zaslouží i malé, začínající projekty.

Co ochutnáte

Na své si přijdou opravdu všichni milovníci dobrého jídla a chybět nebudou ani pokrmy pro vegetariány a vegany. Chutě budou sladké, slané, hořké, kyselé, pikantní i jemné.

V nabídce bude klasika v neotřelých provedeních, jako hranolky, krokety, hotdogy, klobásy, žebírka. Těšit se můžete ale i na nové trendy, například poke, nejrůznější druhy bowls, rolovanou zmrzlinu nebo chimichangu. A k tomu další závitky, pizzy, sendviče, tousty, mořské plody, wafle, sýry, brambory, tacos, galetky, sushi, grilovaná masa…

Samozřejmě nebude nouze o fantastickou kávu a další lahodné pití.

Pro děti La škola

Také děti si kromě dobrého jídla přijdou na své. Hudební škola pro děti s poetickým názvem La škola si přichystala netradiční a inspirativní program - lektoři totiž pracují s novou hudební pedagogikou založenou na hudebních obrazech.

Nádobíčko s sebou

A aby po vás nezbyl zbytečný nepořádek, zkuste si na ty všechny pouliční dobroty přinést vlastní nádobíčko. Festival totiž klade důraz na minimální ekonáročnost. Určitě si zvládnete s sebou do tašky zabalit svoje kelímky, příbory a třeba i talíře. Tekoucí voda na umytí bude k dispozici.

Ale úplně ideální street food žádné nádobí nepotřebuje, vždyť je to většinou take away – tzn. do ruky.

Pokud se počasí vydaří, tak atmosféra bude jako vždy nezapomenutelná.

ZAČALO TO...

...v květnu 2014, kdy se uspořádáním prvního Street Food Festivalu v pražských Holešovicích vydal nemalý organizační tým lidí a ještě mnohem větší tým účastníků i návštěvníků na dlouhou cestu za prosazením kvalitního street foodu u nás. Nabízí skutečné pouliční jídlo, a proto zde nenajdete běžný sortiment jiných festivalů.

INFORMACE O AKCI

 • neděle 14. 4.
 • 10:00 – 20:00 hodin
 • Cross Club
 • Plynární 1096/23, Praha 7
 • Vstup zdarma
 • Více informací na stránkách Cross Clubu

street food festival foto

Foto: archiv akce

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable