15.08

Fotografie Oldřich Škácha: Okupace 1968

12:48 | 1.Praha 5 - Czech Photo Centre

Přední český fotograf Oldřich Škácha vešel do povědomí širší veřejnosti jako dokumentarista osobností československé kultury a disentu sedmdesátých a osmdesátých let, zejména okruhu kolem Pavla Kohouta a Václava Havla. Na dvacet let zůstal v jeho ateliéru uzavřen ojedinělý reportážní soubor snímků z prvních dnů okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Podobnému osudu ostatně neunikl ani autor sám. Po sovětské okupaci mu byla znemožněna veřejná činnost.
Padesáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je jedinečnou příležitostí k uspořádání výstavy uceleného souboru fotografií připomínajících jeden z nejtragičtějších okamžiků našich – ale i evropských – dějin druhé poloviny 20. století. Veřejnost se tak může seznámit s méně připomínanou částí autorova díla, které ani po pěti desítiletích neztratilo na uhrančivosti a jehož autenticita varuje i před aktuálními formami ohrožení lidských práv a svobod.

umělecké
16.08

Kulturní léto v Senátu

12:42 | 2.Praha 1 - Valdštejnská zahrada

Ve Valdštejnské zahradě probíhá již třináctý ročník Kulturního léta v Senátu. Každý čtvrtek od 3. května do 20. září 2018, vždy od 17 hod. Koncerty se konají za každého počasí. Jednotlivé srpnové koncerty proběhnou: 16. 8.; 23. 8.; 25. 8.; 26. 8.; 29. 8.; 30. 8.

Vstup volný

http://www.senat.cz/informace/pro_verejnost/kulturni_akce/kulturni_leto/index.php?ke_dni=11.5.2017&O=11

umělecké
17.08

Večerní prohlídky v Zoo Praha

12:39 | 3.Praha 7 - Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce objevovat tajemství nočního života zvířat. Během prohlídky se díky omezené kapacitě budete moci o zvířatech dozvědět skutečně mnoho. Průvodci rádi odpoví na vaše zvídavé otázky!

Cena:
300 Kč dospělí
200 Kč děti

Na prohlídku je nutné se předem objednat

www.zoopraha.cz

 

turistické
21.08

Národní galerie – volné vstupy v roce 2018

12:35 | 4.Praha 1 - Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze otevírá také v letošním roce zdarma své objekty veřejnosti.  Volné vstupy se opakují pouze několikrát za rok, ta letní vychází na 21. 8. 2018.

Přehled stálých expozic:

Veletržní palác - Umění 19., 20. a 21. století

Klášter sv. Anežky České - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Šternberský palác - Evropské umění od antiky do baroka

palác Kinských - Umění Asie

Schwarzenberský palác -Sbírka grafiky a kresby

www.ngprague.cz

umělecké
22.08

Measure for Measure

12:31 | 5.Praha 1 - Zahrady Pražského hradu

„Toho hřích spasí, ten zas na ctnost zajde.“

Prague Shakespeare Company představuje ve světové premiéře své nastudování hry Něco za něco v rámci cyklu „Shakespeare v originále“. Shakespearova hra o sexuálním obtěžování vypovídá o nespravedlnosti, pokrytectví a nepružných ctnostech. Temně komická studie o sexu a společenské spravedlnosti je zvlášť aktuální dnes, v době #metoo a ve světle tolika neodhalených sexuálních a politických skandálů.
Vincentio, kníže vídeňský, zhnusený nemravností svého města, ohlásí svůj odchod z veřejného života a přenechá moc puritánskému Angelovi. Ten ve svém zápalu pro dodržování litery práva zahájí nemilosrdné tažení, aby vymýtil prostituci. V rámci tohoto tažení je odsouzen k smrti také Claudio. Nemohla by třeba Claudiova panenská sestra Isabela, klášterní novicka žádající pro svého bratra milost, vzbudit v chladném, úzkoprsém Angelovi touhu a zachránit tak bratrův život?

Představení v angličtině.
Uvádí Prague Shakespeare Company.
autor: William Shakespeare
režie: Guy Roberts
hrají: Scott Bellefeuille, Karel Heřmánek Jr. a Guy Roberts

umělecké
25.08

Národní divadlo – celková prohlídka vybraných prostor

14:29 | 6.Praha 1 - Národní divadlo

Celková prohlídka vybraných prostor Národního divadla nás zavede k jeho základním kamenům, do hlediště i hlavního foyer.  Začátek prohlídky v českém jazyce v 16.30 a v 17.00 ve slavnostním vestibulu historické budovy, vstup hlavním vchodem.

Cena 140/100 Kč.

umělecké
25.08

Náplavka Street Food

08:00 | 7.Praha 5 - Smíchovská Náplavka - Hořejší nábřeží

Festival pouličního stravování. Koncem prázdnin již tradičně zahajuje podzimní sezona na Smíchovské náplavce Náplavka Street Food festivalem. Pestrá nabídka jídel a nápojů z celého světa, zmrzliny nebo exotické ovoce.

Vstupné 50 Kč

www.foodevent.cz/novinky/pripravili-jsme-kalendar-festivalu-pro-rok-2018

 

gastronomie
27.08

Psí dny

12:17 | 8.Praha 5 - MeetFactory

Experimentální léto v Řecku.
„Jestli si někdy vzpomeneš na tohle léto v Řecku, hořící palmy a nedopalky od cigaret v prachu u cesty, jestli si někdy vzpomeneš, nebudeš vědět — na co.” Nejjižnější místo EU. Ostrov, kam kdysi zabloudil Odysseus, aby ho tu na sedm let uvěznila Kalypsó. Svého času tu žilo na 8000 obyvatel, později se v důsledku eroze a vyčerpání přírodních zdrojů, především vody, vylidnil. Cestují na něj především dobrodruzi, tzv. hledat sami sebe. Jako Jamie, jehož vztah s Julií se vyčerpal. V Řecku je opravdu extrémní vedro, časté jsou požáry a Julie za Jamiem přijede, aby se naposledy pokusila oživit téměř vyhaslý cit. Rozhodnou se pro zvláštní experiment. U cesty je nalezena mrtvola. Klimatická změna se fatálně projevuje na chování lidí. Jaké jste měli léto vy? Inscenace se netradičně uvádí mimo prostory MeetFactory, a to na lodi Altenburg 1964 u Trojského mostu v Holešovicích (Partyzánská 18/23).

scénář a dramaturgie > Matěj Samec

režie > Natália Deáková

hrají > Pavel Neškudla, Zuzana Ščerbová, Lucie Domesová a Anežka Šťastná

po 27. 8. 2018 20.00 — PREMIÉRA

st 29. 8. 2018 20.00

umělecké
30.08

Hana Podolská, legenda české módy

12:15 | 9.Praha 1 - Uměleckoprůmyslové museum

Výstava připomene nejznámější a nejoblíbenější módní salon v meziválečné české společnosti – salon Hany Podolské. Kurátorkou výstavy je PhDr. Eva Uchalová, která se módou v období první republiky dlouhodobě zabývá a napsala již mnoho publikací na toto téma, mimo jiné Pražské módní salony 1900—1948, Modelový dům Arnoštka Roubíčková Praha 1909–1943 či Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce. K výstavě vyjde v průběhu podzimu 2018 nová monografie Hany Podolské, v níž autorka Eva Uchalová představí výsledky svého dlouholetého bádání o Modelovém domě Podolská. Vysoká kvalita krejčovské práce, luxusní látky, znalost nejnovějších pařížských módních trendů, přizpůsobených českému výtvarnému cítění, ale i podnikavost, obchodní duch a příjemná společenská povaha majitelky přispěly k tomu, že se salon Podolská stal nejoblíbenějším a nejznámějším módním závodem meziválečné české společnosti. Jeho klientelu tvořily herečky a další celebrity (např. Růžena Nasková, Jarmila Kronbauerová, Olga Scheinpflugová, Adina Mandlová, Růžena Šlemrová, Nataša Gollová, Jarmila Novotná, Eliška Junková a další), dámy z vyšší společnosti, především Hana Benešová, ale příležitostně i ženy ze střední vrstvy české společnosti.

umělecké
15.08

Světová výstava poštovních známek PRAGA 2018

12:12 | 10.Praha 9 - Clarion Congress Hotel Prague

PRAGA 2018 je specializovaná Světová výstava poštovních známek s patronátem FIP a s uznáním FEPA. Cílem výstavy je propagace filatelie, rozvoj vzájemných vztahů a filatelistické kultury, spolupráce mezi filatelisty celého světa, prezentace kreativity a inovací při zpracování výstavních exponátů a také propagace virtuální filatelistické výstavy Exponet.

Ozdobou výstavy PRAGA 2018 budou Mauritiové! O filatelii se často hovoří jako o královně sběratelství, proto nemohou na této výstavě chybět ani králové mezi poštovními známkami: Modrý a Červený Mauritius.

Výstava se koná u příležitosti oslav:

  1. 100. výročí vzniku Československé republiky
  2. 100. výročí vydání první československé známky
  3. 100. výročí založení Poštovního muzea
  4. 100. výročí ukončení I. světové války

25. výročí vzniku České republiky

společenskovědní
11.08

Svatovavřinecká pouť

07:12 | 11.Praha 1 - Katedrální chrám sv. Vavřince

Tradiční akce na Petříně. Svatovavřinecká pouť – připomenutí svátku patrona katedrálního chrámu. Slavnostní bohoslužbu od 11.00 slouží biskup Pavel B. Stránský.  Po bohoslužbě pohoštění, komentovaná prohlídka kostela a okolí a přátelská setkání. http://www.starokatolici.cz/2018/07/06/svatovavrinecka-pout-2018

společenskovědní
15.08

Letní Letná

08:00 | 12.Praha 7 - Letenské sady

XV. Mezinárodní festival cirkusu a divadla

Unikátní představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídka domácích souborů, klaunérie, open air představení, hudební program, filmové projekce, workshopy, debaty, výstavy a každodenní bohatý program pro děti – to vše a mnohem více nabídne v roce 2018 15. ročník festivalu Letní Letné, který proběhne opět v Letenských sadech. Francouzští snílci Baro d´Evel Cirk Cie přivezou své poetické představení Bestias. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste představí show, ze které vám bude běhat mráz po zádech. Nenechte si ujít novinku z dílny renomovaného francouzského souboru Akoreacro Dans ton cœur. A Bêtes de foire – petit theatre de gestes z Francie dokáží, že i v malém cirkusu se dějí velké věci.Vstupenky: Aktuálně je možné zakoupit vstupenky na hlavní zahraniční představení. Vstupenky na konkrétní termíny lze zakoupit pouze elektronicky po platbě kartou online či převodem. Pořádá společnost Gaspard, z.s. ve spolupráci a za podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva Kultury České republiky a Prahy 7.
www.letniletna.cz

 

 

umělecké
18.08

Vinný košt na Střeleckém ostrově

08:00 | 13.Praha 1 - Střelecký ostrov

1. ročník vinného koštu na Střeleckém ostrově. Degustovat můžete vína od 6 českých a moravských vinařství. Čeká vás moderní gastronomie a hudební program po celou dobu konání akce (12.00 h – 22.00 h). Přijďte prožít letní den na jednom z nejkrásnějších míst v Praze. Místo konání: u restaurantu Střelecký ostrov

https://www.facebook.com/vinnykost.cz/

 

gastronomie
23.08

Vinař roku 2018

17:00 | 14.Praha 1 - Palác Žofín

Jedinečná možnost ochutnat všechna vína přihlášená do soutěže o titul Makro Vinař roku České republiky pro rok 2018. 

Vstupenky v prodeji na:

 https://www.ticketpro.cz/spolecenske-akce/gastronomie/2326640-vinar-roku-2018-vyhlaseni-s-gala-degustaci-.html

gastronomie
25.08

Bonsaje

08:00 | 15.Praha 2 - Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Pravidelná výstava bonsají, která se ve výstavním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK koná jednou za dva roky. Nenechte si ujít jedinečnou výstavu plnou zelené krásy. 

společenskovědní
praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom