Otužilecký závod Memoriál Alfreda Nikodéma, který se koná na Vltavě přímo v historickém centru hlavního města, přiláká každoročně rekordní počet plavců. Tato nejstarší a nejznámější otužilecká akce v Česku se uskuteční na druhý svátek vánoční - 26. prosince.

Populární závod je pojmenován po pražském zlatníkovi a všestranném sportovci Alfredu Nikodémovi. Jako průkopník zimního plavání zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. Poprvé plaval veřejně v Praze ve Vltavě o Vánocích 1923.

Alfred Nikodém

Tento zvyk se ujal a v zimě roku 1928 se u Národního divadla do studené řeky ponořilo pod jeho vedením 63 otužilců. Naposledy plaval Nikodém ve Vltavě v prosinci 1945, a to na prvním vystoupení otužilců po skončení války.

V roce 1946 předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi, který založil Tělovýchovný otužilecký klub. 

Ledová tradice

Tradice plavání během Vánoc ve Vltavě trvá dodnes. A z mostu Legií a Masarykova nábřeží závod pravidelně sledují stovky diváků.

Loňská teplota vody dosahovala 4,5 stupně, na vzduchu byl jeden stupeň pod nulou.

A víte, kdy nejvíce "tuhlo"? Nejkrušnější zima byla v roce 1946, kdy teplota klesla na mínus pětadvacet stupňů. Tehdy pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Start a cíl

I letos trať závodu povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu bude start i cíl. Klání se zúčastní jak špičkoví plavci, tak i kondiční otužilci, kteří v ledové vodě nacházejí radost ze zdravého pohybu.

Pořadatelé závodu očekávají až na 250 otužilců nejen z Česka, ale také z Polska, Itálie či Británie.

PLAVECKÉ TRATĚ

 • Každý rok jsou připraveny tři tratě
 • Nejdelší měřená soutěž je na 750 metrů
 • Kondiční plavci mohou absolvovat trať dlouhou 350 nebo 100 metrů

INFORMACE O AKCI

 • 26. 12. od 11:00 hodin
 • Vltava - Slovanský ostrov - Střelecký ostrov
 • Více informací na www.otuzilci-praha.cz

Foto: prague.eu

Magistrát hl. m. Prahy připravil na středu 12. prosince oblíbený Vánoční jarmark. Koná se opět ve vestibulu Škodova paláce, a to od 10.00 do 17.00 hodin.

Letošní, v pořadí už čtvrtý, Vánoční jarmark nabídne tradičně výrobky chráněných dílen a studentů pražských odborných škol. Hledáte-li originální dárky či zajímavé dekorace, přijďte si vybrat a nákupem udělat radost sobě či svým blízkým a konečně i těm, kteří všechny ty vánoční drobnosti připravili.

Vanocni Jarmark 740

Foto: praha.eu

O víkendu 20. a 21. října 2018 se v Pražské tržnici v Holešovicích koná již sedmý ročník Prague Coffee Festivalu.

Prague Coffee Festival je největším svátkem milovníků kávy u nás. Sjíždějí se na něj odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Čeká na ně prezentace více než padesáti tuzemských i zahraničních pražíren a kaváren, ale také profesionální degustace kávy, tzv. cuppingy, nebo oblíbený milk battle – soutěž v latté artu, což je kreslení mléčnou pěnou do kávy.

Setkání nejen profesionálů

Prague Coffee Festival vznikl v roce 2012 v týmu pražírny mamacoffee s myšlenkou podpořit kávovou kulturu a umožnit setkání všech, které káva zajímá, ať již jde o profesionální baristy, kavárníky, i ty, kteří s kávou teprve začínají, anebo ty, kteří se s kávou již seznámili, ale chtějí se o ní dozvídat čím dál více.

Letos se festival nese ve znamení ekologie – tématem je udržitelnost kávové kultury a fair trade. Promítne se to také do praktické stránky festivalu, vedle „klasických“ jednorázových kelímků (i ty budou samozřejmě recyklovatelné) budou na akci k zapůjčení porcelánové hrnky a skleničky. Udržitelnosti se bude týkat také jedna z přednášek - Kraig Kraft z výzkumné organizace World Coffee Research bude hovořit právě o udržitelnosti kávové produkce do roku 2050.

Přednášky odborníků

Další přednášky největších es z oboru se budou týkat například fyzia pro baristy, oblíbeného aeropressu anebo třeba kompostování. U příležitosti konání 7. ročníku Prague Coffee Festivalu byla také vydána nejnovější edice Knihy kaváren, která je jakýmsi průvodcem po třiačtyřiceti zajímavých kavárnách z různých koutů České republiky, kde se servíruje výběrová káva. Nejpočetněji jsou v publikaci zastoupeny kavárny v Praze (18 kaváren), celkem je v knize zařazeno 23 měst z celé České republiky.

Součástí festivalu bude i pestrá nabídka občerstvení, o hudební kulisu se postará DJ Idefix a DJ Pocoloco (Cabaret Manana).

Prague Coffee Festival 2018 se koná za podpory hl. m. Prahy a pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové.

KÁVA I JAKO TÉMA DOPROVODNÉHO PROGRAMU

Návštěvníci se mohou těšit i na řadu workshopů – vedle již tradičních témat, jako je domácí příprava filtrované kávy nebo procvičování senzorických dovedností, letos festival vůbec poprvé nabídne také Coffee jógu nebo workshop s názvem „Kávová kosmetika hrou“. V sobotu 20. října navíc proběhne v Kině Pilotů pražská premiéra dokumentu AeroPress Movie, věnovaná oblíbenému přístroji na přípravu kávy.

INFORMACE O AKCI

 • 20. – 21. října 10:00 - 18:00 hodin
 • Pražská tržnice (hala č. 13, 17 a 40)
 • Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7 – Holešovice
 • www.coffeefest.cz

Vstupenky:

 • 120 – 399 Kč/den
 • Vstupenky zahrnují neomezenou konzumaci kávy na festivalu a účast na přednáškách, workshopech i degustacích

PCF 2018 kdykde

Foto: archiv

Zajímá vás věda? Pak byste neměli 5. října propásnout jedinečnou akci, která se koná na více než třech desítkách místech České republiky. Samozřejmě i v Praze. Letošní téma Noci vědců je výjimečné. Je totiž jubilejní a zní: 100 let české vědy.

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom