O nadcházejícím víkendu poteče v Botanické zahradě hlavního města Prahy víno proudem. Na vinici sv. Klára se koná tradiční vinobraní, které vás jistě potěší. Zahrada totiž mimo jiné nabídne i několik novinek z místní produkce, a to i v nealkoholické podobě.

Ačkoli by si někdo mohl myslet, že letošní horké léto, kvůli kterému dostala zabrat většina rostlin, se muselo podepsat i na kvalitě hroznů, je na omylu. „Vysoké teploty nemají na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpěla úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám. Hrozny jsou proto zdravé, a tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ říká Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry.

Burčák bílý i červený

Milovníci vína se proto mají na co těšit. Takovou první ochutnávkou letošní úrody bude burčák, který nesmí chybět na žádném vinobraní. A trojská zahrada návštěvníkům akce nabídne hned dva druhy – červený, pro který byly sklizeny hrozny Modrý Portugal, a bílý, jenž se už tradičně kvasí z odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau.

A víte, že burčák, kterému se přezdívá mléko starců, obsahuje velké množství vitaminů B a C, stopové prvky a bílkoviny? Tyto látky zlepšují stav nehtů, pokožky a vlasů a upravují zažívání. Dokonce se někdy říká, že by člověk měl vypít každý rok tolik burčáku, kolik krve má v tělě. Moc se toho však během sobotní akce nedržte, přeci jen tenhle mok obsahuje až sedm procent alkoholu...

Nenechte si ujít místní medailová vína

A co jetě můžete na vinobraní v Troji ochutnat? Kromě toho nejlepšího od vinařů z Čech a Moravy i vína z místní produkce. Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry, říká, že vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína. Například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Se svojí světle lososovou barvou a zajímavou aromatikou peckovin a červeného grepu se toto víno vcelku odlišuje od většiny českých a moravských rosé a působí až jihofrancouzským dojmem.

I červená varianta této odrůdy sklízí pravidelně úspěchy. Ročník 2015 dokonce získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili.

Vinobraní nabídne i několik novinek. Jednou z nich je kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým - plnější víno s vyváženým poměrem cukru a kyseliny, s vůní meruněk a cukrového melounu, která přechází i do chuti. Další novinkou je pak růžové cuvéé Rulandské modré a Modrý Portugal, které v sobě kombinuje jahodové a malinové tóny a výraznější aromatiku červeného grepu.

Novinka pro milovníky bublinek

Rovněž milovníci bublinek si přijdou na své. Vůbec poprvé můžou v Botanické zahradě hl. m. Prahy ochutnat hned dva druhy perlivých vín: bílé víno odrůdy Rulandské šedé a růžové víno Modrý Portugal rosé. Díky vysoké vyzrálosti hroznů obsahuje to bílé po dokvašení 13 % alkoholu. „Jedná se o krásně svěží ovocné víno, které je podtrženo pikantní kyselinkou zvýrazněnou právě velmi jemným perlením. Působí velmi plným a harmonickým dojmem a příjemně vás naladí k dalšímu napití,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Kláry.

Růžové perlivé víno z odrůdy Modrý Portugal je lehčího ovocného typu s jemným perlením, které podtrhuje jeho svěží ovocné tóny.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dávají přednost nealku. Specialitou letošního vinobraní totiž bude i pasterovaný hroznový mošt z odrůdy Modrý Portugal, kterého bylo vyrobeno 2 000 lahví.

Samozřejmostí pak bude doprovodný program v podobě hudebních vystoupení, dobré jídlo - také pro vegany i vegetariány.

JE LIBO NĚCO OSTŘEJŠÍHO?

Letošní vinobraní v trojské botanické zahradě má pro své návštěvníky ještě jeden trumf v rukávu - originální odrůdové matolinové pálenky, které příjemně zahřejí zejména v chladnějším počasí. Vybrat si můžete hned ze tří variant vyrobených z odrůd Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

DO VINNÉHO SKLEPA S PRŮVODCEM

 • Chcete-li odhalit tajemství výroby zdejších vín, pak si nenechte ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Probíhat budou po oba dny každou půlhodinu od 12:00 do 17:30 hodin, a to v rámci ceny vstupu na vinobraní.
 • Sraz zájemců je vždy u pokladny Kovárna
 • Počet osob v jedné skupině je maximálně 20

INFORMACE O VINOBRANÍ

 • 15. a 16. září, vždy 11:00 – 19:00 hod.
 • Vinice sv. Kláry
 • Na vinobraní platí zvláštní vstupné:
 • Dospělí 200 Kč
 • Zlevněné vstupné 70 Kč
 • V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program
 • Sousedské ani jiné permanentky, včetně Trojské karty, se na tuto akci nevztahují
 • Více na stránkách www.botanicka.cz

Foto: archiv Botanické zahrady hl. m. Prahy

Fotografická výstava u Centra Černý Most představuje dlouhodobý projekt Botanické zahrady hl.m. Prahy nazvaný Kořeny osobností. Ten propojuje známé osobnosti a rostlinné bohatství sbírek botanické zahrady.

V sobotu 28. 7. se na území Botanické zahrady hlavního města Prahy uskuteční Festival jak víno. V tento den se v zahradě spojí hudba, moderní kuchyně a víno do jednoho velkého zážitku. Návštěvníci budou moci ochutnat produkci vín jak z malých rodinných vinařství z Moravy, tak od zahraničních vinařů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v nedávné době obohatila projekt Kořeny osobností o další dvě významná jména. Stromy v zahradě vysadili jeden z největších popularizátorů botaniky Václav Větvička a první a zároveň jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

V sobotu 23.6. se v severní části venkovní expozice uskutečnilo otevření druhého zastavení Vonné stezky - Rozárium věnované růžím. Představena byla vonná skulptura s poupaty ukrývajícími vonné silice.

Růže, rostlina s krásnými a vonnými květy, je právem považována za královnu květin. V Evropě byla pěstována již od dob antických, přičemž první růžové zahrady – rosaria - vznikaly ve starověkém Římě. Naše malé rozárium je zatím velmi mladé. Vybíráme do něj převážně výrazně vonící druhy, křížence a kultivary růží. Vůně růží je překvapivě rozmanitá, o čemž se však v zahradách přesvědčíte jen po omezenou část roku.

Představujeme Vám vonnou skulpturu ve tvaru stylizovaného růžového keře, v jehož květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin vůní růže připomínající. Potěšte se spanilou vůní růže po celou zahradní sezónu.

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom