Botanická zahrada hlavního města Prahy přichystala další ročník tradiční výstavy pro všechny smysly. Tentokrát nese název Nejsi nikdy sám aneb Tajemství symbiózy a navštívit ji můžete až do 28. října.

Zrak, hmat, čich, sluch a chuť. To jsou základní smysly, z nichž se skládá naše smyslová soustava. A právě všechny můžete zapojit na výstavě v trojské botanické zahradě.

Co uvidíte?

Expozice je zaměřena na vztahy mezi živými organizmy, které v přírodě mezi sebou vytvářejí různorodé vazby. Ve Výstavním sále zahrady můžete poznat, jak vlastně konkrétní typy těchto vztahů mezi rostlinami a dalšími živými organizmy fungují.

„Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, jak rafinovaný může být u rostlin příjem živin, jak mohou lákat své opylovače, nebo že si některé rostliny vydržují i osobní mravenčí armádu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Co si osaháte, očicháte a ochutnáte?

Hmatem pak můžete poznat zajímavé rostliny a modely. Osahat na výstavě můžete exponáty, u nichž lze zapojit i čich a u některých také chuť!

Tak třeba zážitkem může být seznámení se s parazitickou rostlinou s největším květem na světě. Víte, která to je? Exotická raflézie. Tahle rostlina nepotřebuje stonek, ani listy. V přírodě se objevují pouze květy, které můžou být skutečně gigantické. Zatím největší květ raflézie měří v průměru jeden metr a váží okolo deseti kilogramů.

Možná vám bude připomínat masožravou Adélu, nenechte se však zmást. Ve skutečnosti jde o vegetariánku. A víte, jak voní? I to můžete na výstavě poznat. Ovšem nečekejte žádné „fialky“. Raflézie totiž vydává pach zkaženého masa.

Spacák pro netopýra

Součástí výstavy jsou i speciální modely. A tak se návštěvníci kromě největšího květu světa seznámí třeba s pastmi masožravé láčkovky, kterou využívá tropický netopýr jako svůj „spacák“. „Zkrátka symbióza v nejpodivnějších formách, soužití dosud nepoznaných organismů,“ zve na výstavu Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak svět vnímají nevidomí?

Letošní ročník výstavy pro všechny smysly je už třiadvacátý a tentokrát se na ní podílely botanické zahrady z Polska, Maďarska a Švédska.

Výstavu, jejímž patronem je herec Jan Potměšil, si návštěvníci můžou prohlédnout buď samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami.

Zájemci si mohou zapůjčit i klapky na oči, a tak si na chvilku vyzkoušet, jak svět vnímá ten, který zrak využívat nemůže. „Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ říká Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

DÝŇOVÉ HRÁTKY

 • Tento víkend bude v Botanické zahradě hl. m. Prahy ve znamení dýňových hrátek. Přijďte také popustit uzdu své fantazii a vytvořte si z královen podzimu a dalších přírodních materiálů skřítky, postavičky či dekorace. Vyřádí se určitě každý.
 • 20. – 21. 10.
 • 13:00 – 16:00 hodin
 • Ornamentální zahrada

INFORMACE O VÝSTAVĚ

 • do 28. října
 • Výstavní sál, Ornamentální zahrada

Otevřeno:

 • denně 9:00 – 17:00 hodin
 • Výstava je přístupná v rámci běžného vstupného do venkovních expozic
 • Více o vstupném na stránkách www.botanicka.cz

Foto: archiv zahrady

Z letošní výstavy dýní, která se každoročně koná v Botanické zahradě hlavního města Prahy, budou nadšeni především nejmenší návštěvníci. Je totiž ve znamení pohádky. A tak se na procházce venkovní expozice potkáte s celou řadou postaviček známých z dětských knížek.

Často tyhle dřeviny přehlížíme jako křoví. Přitom brsleny jsou půvabné, skromné a velkou parádu udělají snad v každé zahradě. Nejkrásnější jsou právě na podzim. Přijďte se přesvědčit do Botanické zahrady hlavního města Prahy.

O nadcházejícím víkendu poteče v Botanické zahradě hlavního města Prahy víno proudem. Na vinici sv. Klára se koná tradiční vinobraní, které vás jistě potěší. Zahrada totiž mimo jiné nabídne i několik novinek z místní produkce, a to i v nealkoholické podobě.

Ačkoli by si někdo mohl myslet, že letošní horké léto, kvůli kterému dostala zabrat většina rostlin, se muselo podepsat i na kvalitě hroznů, je na omylu. „Vysoké teploty nemají na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpěla úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám. Hrozny jsou proto zdravé, a tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ říká Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry.

Burčák bílý i červený

Milovníci vína se proto mají na co těšit. Takovou první ochutnávkou letošní úrody bude burčák, který nesmí chybět na žádném vinobraní. A trojská zahrada návštěvníkům akce nabídne hned dva druhy – červený, pro který byly sklizeny hrozny Modrý Portugal, a bílý, jenž se už tradičně kvasí z odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau.

A víte, že burčák, kterému se přezdívá mléko starců, obsahuje velké množství vitaminů B a C, stopové prvky a bílkoviny? Tyto látky zlepšují stav nehtů, pokožky a vlasů a upravují zažívání. Dokonce se někdy říká, že by člověk měl vypít každý rok tolik burčáku, kolik krve má v tělě. Moc se toho však během sobotní akce nedržte, přeci jen tenhle mok obsahuje až sedm procent alkoholu...

Nenechte si ujít místní medailová vína

A co jetě můžete na vinobraní v Troji ochutnat? Kromě toho nejlepšího od vinařů z Čech a Moravy i vína z místní produkce. Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry, říká, že vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína. Například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Se svojí světle lososovou barvou a zajímavou aromatikou peckovin a červeného grepu se toto víno vcelku odlišuje od většiny českých a moravských rosé a působí až jihofrancouzským dojmem.

I červená varianta této odrůdy sklízí pravidelně úspěchy. Ročník 2015 dokonce získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili.

Vinobraní nabídne i několik novinek. Jednou z nich je kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým - plnější víno s vyváženým poměrem cukru a kyseliny, s vůní meruněk a cukrového melounu, která přechází i do chuti. Další novinkou je pak růžové cuvéé Rulandské modré a Modrý Portugal, které v sobě kombinuje jahodové a malinové tóny a výraznější aromatiku červeného grepu.

Novinka pro milovníky bublinek

Rovněž milovníci bublinek si přijdou na své. Vůbec poprvé můžou v Botanické zahradě hl. m. Prahy ochutnat hned dva druhy perlivých vín: bílé víno odrůdy Rulandské šedé a růžové víno Modrý Portugal rosé. Díky vysoké vyzrálosti hroznů obsahuje to bílé po dokvašení 13 % alkoholu. „Jedná se o krásně svěží ovocné víno, které je podtrženo pikantní kyselinkou zvýrazněnou právě velmi jemným perlením. Působí velmi plným a harmonickým dojmem a příjemně vás naladí k dalšímu napití,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Kláry.

Růžové perlivé víno z odrůdy Modrý Portugal je lehčího ovocného typu s jemným perlením, které podtrhuje jeho svěží ovocné tóny.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dávají přednost nealku. Specialitou letošního vinobraní totiž bude i pasterovaný hroznový mošt z odrůdy Modrý Portugal, kterého bylo vyrobeno 2 000 lahví.

Samozřejmostí pak bude doprovodný program v podobě hudebních vystoupení, dobré jídlo - také pro vegany i vegetariány.

JE LIBO NĚCO OSTŘEJŠÍHO?

Letošní vinobraní v trojské botanické zahradě má pro své návštěvníky ještě jeden trumf v rukávu - originální odrůdové matolinové pálenky, které příjemně zahřejí zejména v chladnějším počasí. Vybrat si můžete hned ze tří variant vyrobených z odrůd Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

DO VINNÉHO SKLEPA S PRŮVODCEM

 • Chcete-li odhalit tajemství výroby zdejších vín, pak si nenechte ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Probíhat budou po oba dny každou půlhodinu od 12:00 do 17:30 hodin, a to v rámci ceny vstupu na vinobraní.
 • Sraz zájemců je vždy u pokladny Kovárna
 • Počet osob v jedné skupině je maximálně 20

INFORMACE O VINOBRANÍ

 • 15. a 16. září, vždy 11:00 – 19:00 hod.
 • Vinice sv. Kláry
 • Na vinobraní platí zvláštní vstupné:
 • Dospělí 200 Kč
 • Zlevněné vstupné 70 Kč
 • V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program
 • Sousedské ani jiné permanentky, včetně Trojské karty, se na tuto akci nevztahují
 • Více na stránkách www.botanicka.cz

Foto: archiv Botanické zahrady hl. m. Prahy

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom