Botanická zahrada hlavního města Prahy v posledních letech prochází celou řadou proměn. A co nevidět přijde další – již brzy bude zahájena dostavba areálu Západ u skleníku Fata Morgana.

O novém vstupním areálu v západní části zahrady – u tropického skleníku Fata Morgana - se doposud jen mluvilo. A teď konečně dojde na jeho realizaci.

Dlouho plánovaná dostavba této části botanické by měla být zahájena už co nevidět. A tak u skleníku vznikne moderní areál s novými pokladnami, sociálním zařízením a občerstvením s venkovní terasou.

Nová podoba

„Cílem těchto proměn je zejména zvýšení návštěvnického komfortu, doplnění chybějícího sociálního zázemí a rozšíření nabídky občerstvení. Díky dostavbě areálu Západ se rozšíří i pěstební prostor, nezbytný pro rozšíření sbírek a přípravu rostlin pro stávající i nově vznikající expozice,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak bude nová podoba vypadat? Ke skleníku Fata Morgana návštěvník dojde po venkovních schodištích, pro lidi se sníženou pohyblivostí či rodiny s kočárky tu pak bude připraven výtah. Tak všichni pohodlně překonají zhruba desetimetrový výškový rozdíl mezi hlavním vstupem a prostorem před skleníkem.

Sadová úprava a nová vstupní expozice

To ale není jediná změna, která západní plochu zahrady čeká. Tuto část pozemku oddělí od ulice Trojská také sadová úprava, v návrhu figuruje i nová vstupní expozice tvořená soustavou teras z gabionových opěrných zdí, venkovních schodišť a systémem nových vodních prvků.

„V západní části staveniště jsou na třech výškových úrovních také navrženy centrální pěstební plochy zázemí botanické zahrady,“ uvedl Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že ukončení stavby je naplánováno na začátek roku 2020.

UPOZORNĚNÍ

Už od 1. ledna 2019 budou z důvodu stavebních prací v západní části areálu změněny pro návštěvníky přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana. Hlavní vstup bude přesunut z ulice Trojská do ulice Jiřího Jandy. Navede vás k němu speciální značení.

ZMĚNU ČEKÁ I SEVERNÍ VSTUP

Nový vstup by měl v budoucnu vyrůst i v severní části zahrady. Při této realizaci se počítá s parkovacím domem, návštěvnickým centrem, knihovnou se studovnou, přednáškovým sálem, restaurací s kavárnou, sociálním zařízením nebo administrativní budovou ředitelství.

botanicka Vizualizace dostavba arealu zapad

Foto: archiv Botanické zahrady hl. m. Prahy - vizualizace dostavby areálu Západ

www.botanicka.cz

Jak si doma vykouzlit dokonalou vánoční atmosféru? Inspirujte se jedním ze stylů, které jsou letos „in“. Učarují vám něžné barvy nebeských Vánoc, harmonické tóny ve stylu hygge nebo jste příznivcem přírodního ladění? Výstava Kouzlo Vánoc ve skleníku Fata Morgana představí letošní trendy vycházející ze současného životního stylu, módy a designu. 

Botanická zahrada hlavního města Prahy přichystala další ročník tradiční výstavy pro všechny smysly. Tentokrát nese název Nejsi nikdy sám aneb Tajemství symbiózy a navštívit ji můžete až do 28. října.

Zrak, hmat, čich, sluch a chuť. To jsou základní smysly, z nichž se skládá naše smyslová soustava. A právě všechny můžete zapojit na výstavě v trojské botanické zahradě.

Co uvidíte?

Expozice je zaměřena na vztahy mezi živými organizmy, které v přírodě mezi sebou vytvářejí různorodé vazby. Ve Výstavním sále zahrady můžete poznat, jak vlastně konkrétní typy těchto vztahů mezi rostlinami a dalšími živými organizmy fungují.

„Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, jak rafinovaný může být u rostlin příjem živin, jak mohou lákat své opylovače, nebo že si některé rostliny vydržují i osobní mravenčí armádu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Co si osaháte, očicháte a ochutnáte?

Hmatem pak můžete poznat zajímavé rostliny a modely. Osahat na výstavě můžete exponáty, u nichž lze zapojit i čich a u některých také chuť!

Tak třeba zážitkem může být seznámení se s parazitickou rostlinou s největším květem na světě. Víte, která to je? Exotická raflézie. Tahle rostlina nepotřebuje stonek, ani listy. V přírodě se objevují pouze květy, které můžou být skutečně gigantické. Zatím největší květ raflézie měří v průměru jeden metr a váží okolo deseti kilogramů.

Možná vám bude připomínat masožravou Adélu, nenechte se však zmást. Ve skutečnosti jde o vegetariánku. A víte, jak voní? I to můžete na výstavě poznat. Ovšem nečekejte žádné „fialky“. Raflézie totiž vydává pach zkaženého masa.

Spacák pro netopýra

Součástí výstavy jsou i speciální modely. A tak se návštěvníci kromě největšího květu světa seznámí třeba s pastmi masožravé láčkovky, kterou využívá tropický netopýr jako svůj „spacák“. „Zkrátka symbióza v nejpodivnějších formách, soužití dosud nepoznaných organismů,“ zve na výstavu Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak svět vnímají nevidomí?

Letošní ročník výstavy pro všechny smysly je už třiadvacátý a tentokrát se na ní podílely botanické zahrady z Polska, Maďarska a Švédska.

Výstavu, jejímž patronem je herec Jan Potměšil, si návštěvníci můžou prohlédnout buď samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami.

Zájemci si mohou zapůjčit i klapky na oči, a tak si na chvilku vyzkoušet, jak svět vnímá ten, který zrak využívat nemůže. „Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ říká Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

DÝŇOVÉ HRÁTKY

  • Tento víkend bude v Botanické zahradě hl. m. Prahy ve znamení dýňových hrátek. Přijďte také popustit uzdu své fantazii a vytvořte si z královen podzimu a dalších přírodních materiálů skřítky, postavičky či dekorace. Vyřádí se určitě každý.
  • 20. – 21. 10.
  • 13:00 – 16:00 hodin
  • Ornamentální zahrada

INFORMACE O VÝSTAVĚ

  • do 28. října
  • Výstavní sál, Ornamentální zahrada

Otevřeno:

  • denně 9:00 – 17:00 hodin
  • Výstava je přístupná v rámci běžného vstupného do venkovních expozic
  • Více o vstupném na stránkách www.botanicka.cz

Foto: archiv zahrady

Z letošní výstavy dýní, která se každoročně koná v Botanické zahradě hlavního města Prahy, budou nadšeni především nejmenší návštěvníci. Je totiž ve znamení pohádky. A tak se na procházce venkovní expozice potkáte s celou řadou postaviček známých z dětských knížek.

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom